Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. máj 2024Meniny má Ferdinand
< sekcia Zahraničie

Koaličné rokovania budú pokračovať aj v pondelok

Nemecká kancelárka a šéfka nemeckých kresťanských demokratov (CDU/CSU) Angela Merkelová (vľavo) a predseda sociálnych demokratov (SPD) Martin Schulz si podávajú ruky pred rokovaním o možnom zostavení novej vlády v Berlíne Foto: TASR/AP

Súčasná snaha o vytvorenie vládnej koalície sa stala najdlhšou v dejinách povojnového Nemecka a neskončí sa ani týmito rokovaniami.

Berlín 4. februára (TASR) - Predstavitelia nemeckých strán únie CDU/CSU a sociálnych demokratov sa snažili v nedeľu dosiahnuť dohodu o vytvorení novej vlády, ale vyjednávači koaličné rokovania v Berlíne prerušili na noc bez toho, aby sa vyriešili všetky spory.

Po celodenných rokovaniach sa strany dohodli, že v rozhovoroch budú pokračovať v pondelok, uviedol generálny tajomník sociálnych demokratov Lars Klingbeil. Podľa jeho slov sú stále niektoré body, na ktorých sa ešte nezhodujú a chcú rokovať "dôkladne a koncentrovane".

Lídri Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), Angela Merkelová i Martin Schulz, zopakovali i v nedeľu, že rátajú s ešte náročnými rokovaniami.

Stranícke zdroje už v priebehu uplynulého týždňa pripomínali, že vyjednávači majú v prípade potreby k dispozícii po nedeli ešte dva rezervné dni.

Súčasná snaha o vytvorenie vládnej koalície sa stala najdlhšou v dejinách povojnového Nemecka a neskončí sa ani týmito rokovaniami. Dohoda si totiž vyžaduje ešte hlasovanie členov SPD.