< sekcia Zahraničie

Nemecko, ktoré predsedá EÚ, si predvolalo bieloruského veľvyslanca

Policajti blokujú demonštrantov počas masového zhromaždenia po prezidentských voľbách 11. augusta 2020 v Minsku. Foto: TASR/AP

K predvolaniu bieloruského veľvyslanca Denisa Sidorenka došlo deň pred neformálnou schôdzkou ministrov zahraničných vecí EÚ

Berlín/Varšava 13. augusta (TASR) - Nemecko, ktoré tento polrok predsedá Rade EÚ, si vo štvrtok predvolalo bieloruského veľvyslanca. Pre agentúru AFP to uviedol zdroj z prostredia nemeckej vlády.

Podľa denníka Bild Nemecko na tomto stretnutí prezentovalo svoj postoj k priebehu nedeľných prezidentských volieb v Bielorusku, po ktorých vypukli masové protesty potláčané políciou.

K predvolaniu bieloruského veľvyslanca Denisa Sidorenka došlo deň pred neformálnou schôdzkou ministrov zahraničných vecí EÚ, ktorí majú diskutovať aj o situácii v Bielorusku a zvážiť možné sankcie voči osobám zodpovedným za rozpútanie násilností a manipuláciu s výsledkami volieb.

Medzičasom prezidenti Poľska, Litvy, Lotyšska a Estónska vo štvrtok zverejnili spoločné vyhlásenie, v ktorom apelovali na bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby zastavil násilie páchané bezpečnostnými zložkami na občanoch vlastnej krajiny a prijal ich ponuku na sprostredkovanie pri hľadaní riešenia krízy pokojnými prostriedkami.

Prezidenti vyzvali na ukončenie násilia a rešpektovanie základných slobôd, ľudských a občianskych práv vrátane slobody prejavu, tlače, zhromažďovania a zaistili bezpečnosť novinárov.

Autori výzvy tiež vyzvali bieloruské úrady, aby prepustili všetkých zadržaných demonštrantov a nezatýkali ďalších.

Dokument obsahuje aj výzvu na začatie dialógu so zástupcami opozície. Na tento účel lídri štyroch krajín považujú za potrebné vytvoriť okrúhly stôl o národnom zmierení aj s účasťou predstaviteľov občianskej spoločnosti.

"Ak bieloruské vedenie splní tieto požiadavky, dvere na spoluprácu s medzinárodným spoločenstvom by mali zostať otvorené. Izolácia nie je cestou k prosperite a rozvoju žiadneho národa," upozornili signatári dokumentu.

Litovský prezident Gitanas Nauséda už v stredu varoval, že ak Minsk odmietne prijať plán na pokojné urovnania situácie, Bielorusku môžu hroziť sankcie.

Postup bieloruských úradov i bezpečnostných zložiek vo štvrtok odsúdil rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorý súčasne vyzval EÚ na "jednoznačnú reakciu".

Poľský poslanec Európskeho parlamentu a bývalý šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski vo svojom tvíte varoval, že konaním zásahovej polície v Bielorusku počas násilného potlačenia masových protestov by sa mohol zaoberať Medzinárodný trestný súd v Haagu, ak sa potvrdia správy, že zavinila smrť demonštrujúcich.