Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Zahraničie

Muž obžalovaný z vraždy Fritza von Weizsäckera sa k skutku priznal

Smútiaci stoja pri rakve zosnulého lekára Fritza von Weizsäckera počas pohrebu na lesnom cintoríne v Berlíne 2. decembra 2019. Foto: TASR/DPA

Útok na Weizsäckera chcel spáchať odvtedy, ako si v roku 1991 prečítal článok o nasadení jedovatej látky Agent Orange s herbicídnymi a defoliačnými účinkami americkou armádou vo vietnamskej vojne.

Berlín 26. mája (TASR) – Šesť mesiacov po smrteľnom útoku nožom na syna bývalého nemeckého prezidenta, lekára Fritza von Weizsäckera, sa páchateľ v utorok na krajinským súdom v Berlíne priznal k spáchaniu tohto činu. Informovala o tom agentúra DPA.

Počas druhého dňa pojednávania v metropole Nemecka 57-ročný obžalovaný povedal, že čin neľutuje. Tento skutok bol podľa jeho slov plánovaný a útok na rodinu Weizsäckerových bol už roky jeho "životným cieľom".

Ako ďalej uviedol, konal v dôsledku traumy. Útok na Weizsäckera chcel spáchať odvtedy, ako si v roku 1991 prečítal článok o nasadení jedovatej látky Agent Orange s herbicídnymi a defoliačnými účinkami americkou armádou vo vietnamskej vojne (1964-75).

Otec zavraždeného - Richard von Weizsäcker, ktorý bol prezidentom v rokoch 1984 - 1994 -, bol totiž v rokoch 1962-66 členom vedenia chemického koncernu Boehringer Ingelheim a mal byť tak spoluzodpovedný za to, že podnik údajne do Spojených štátov vyvážal spomínanú jedovatú látku.

Útočník je vyšetrovaný pre podozrenie z vraždy a z pokusu o vraždu. Vážne zranenia totiž počas útoku utrpel aj 33-ročný policajt, ktorý sa nachádzal v auditóriu nemocnice Schlosspark-Klinik, kde mal Fritz von Weizsäcker práve prednášku. Policajt, ktorý nebol v tom čase v službe, sa snažil napadnutému Weizsäckerovi pomôcť. K útoku na Fritza von Weizsäckera došlo 19. novembra. Profesor mal 59 rokov.