Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Zahraničie

Vyznamenanie historikovi popierajúcemu genocídu v Srebrenici neudelia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Greif predsedal medzinárodnej komisii historikov, ktorá vo viac ako 1000-stranovej správe poprela genocídny charakter masakru v Srebrenici, kde bosnianskosrbské jednotky v júli 1995 zavraždili viac ako 8000 miestnych Moslimov.

Berlín 31. decembra (TASR) - Nemecko po kritike zo strany Bosny a Hercegoviny zrušilo plánované udelenie Radu za zásluhy kontroverznému, prosrbsky orientovanému izraelskému historikovi Gideonovi Greifovi, ktorý je označovaný za popierača genocídy v Srebrenici. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.

Vyznamenanie mal Greifovi, ktorý sa zaoberá hlavne výskumom holokaustu, udeliť nemecký spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, ktorý však po kritike Bosny od svojho zámeru ustúpil.

Správu o tom, že Gideon Greif vyznamenanie napokon nedostane, priniesli ako prvé bosnianske médiá, ktoré sa odvolali na list nemeckého ministerstva zahraničných vecí zo 7. decembra, píše DPA.

Greif predsedal medzinárodnej komisii historikov, ktorá vo viac ako 1000-stranovej správe, zverejnenej v júli tohto roku, poprela genocídny charakter masakru v Srebrenici, kde bosnianskosrbské jednotky v júli 1995 zavraždili viac ako 8000 miestnych Moslimov.

Komisiu zostavil bývalý bosnianskosrbský prezident Milorad Dodik, ktorý dlhodobo presadzuje nezávislosť Republiky srbskej od Bosny.

Na archívnej snímke Milorad Dodik.
Foto: TASR/AP


Hoci sa Greif venuje najmä výskumu holokaustu, dlhé roky bádal aj v Srbsku a publikoval štúdie, v ktorých podľa kritikov zrejme zveličoval počet srbských obetí v druhej svetovej vojne.

Srebrenický masaker bol vo viacerých verdiktoch Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a Medzinárodného súdneho dvora (MSD) označený za genocídu, teda za akt úmyselného vyvraždenia príslušníkov národnostnej, respektíve náboženskej skupiny, v tomto prípade moslimských Bosniakov.

Vysoký predstaviteľ OSN pre Bosnu a Hercegovinu Valentin Inzko v júli na konci svojho funkčného obdobia vydal zákon, ktorým zakázal popieranie srebrenickej genocídy, ako aj ďalších zločinov spáchaných počas vojny v Bosne z rokov 1992-95.