Quantcast
< sekcia Zahraničie

Nemecko opatrenia nesprísni ani neuvoľní, oznámil Scholz

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kancelár tiež ohlásil ďalšie zintenzívnenie očkovacej kampane proti covidu, keďže, ako povedal, nie je spokojný s tempom, akým vakcinácia napreduje.

Berlín 24. januára (TASR) - Nemecko napriek prudkému nárastu nových prípadov nákazy koronavírusom nateraz nesprísni protipandemické opatrenia, ale nepristúpi ani k ich uvoľňovaniu. Oznámil to v pondelok večer kancelár Olaf Scholz po rokovaniach s premiérmi 16 spolkových krajín, píše agentúra DPA.

Scholz zdôraznil, že je naďalej potrebná veľká opatrnosť. Prísne obmedzenia kontaktov preto zostanú v platnosti "všade tam, kde sa stretáva veľa ľudí". "Je správne pokračovať v tomto kurze," poznamenal.

"Zatiaľ nevieme, ako sa budú počty nakazených ďalej vyvíjať," či dôjde k "dramatickému vývoju" alebo či Nemecko toto obdobie zvládne relatívne dobre, zdôvodnil zachovanie doterajších pravidiel.

Kancelár tiež ohlásil ďalšie zintenzívnenie očkovacej kampane proti covidu, keďže, ako povedal, nie je spokojný s tempom, akým vakcinácia napreduje. Priznal, že stanovený cieľ 30 miliónov dávok podaných medzi Vianocami a koncom januára, sa už dosiahnuť nepodarí.

Ďalšie kolo rokovaní Scholz a premiérov 16 spolkových krajín je naplánované na 16. februára. Vláda chce dovtedy zvážiť možnosť predĺženia balíka ekonomickej podpory a ďalších mimoriadnych benefitov.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v pondelok v súvislosti s násilnosťami počas protestov proti vládnym proticovidovým nariadeniam varoval pred ohrozením spoločenského zmieru.

"Každá násilná eskalácia prekračuje hranice. Nejde totiž len o nedodržiavanie hygienických pravidiel... Nenávisť a násilie ničia základy našej súdržnosti," uviedol prezident počas diskusie s názvom "Nenávisť a násilie v časoch pandémie", ktorá sa uskutočnila v Berlíne.

Konkrétne v tejto súvislosti kritizoval útoky na lekárske ambulancie a očkovacie autobusy, či vyhrážky smrťou adresované najmä komunálnym politikom.