Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Nemecko plánuje stiahnuť svojich vojakov z Afganistanu rýchlejšie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Sťahovanie sa plánuje napriek patovej situácii v mierových rozhovoroch medzi militantným hnutím Taliban a afganskou vládou.

Berlín 21. apríla (TASR) - Nemecké ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že plánuje stiahnuť svojich vojakov z Afganistanu rýchlejšie, než pôvodne chcelo, a to už do začiatku júla. Vyhlásenie Berlína prišlo po tom, čo Spojené štáty oznámili stiahnutie svojich síl do 11. septembra, keď bude 20. výročie teroristických útokov al-Káidy na území USA. Informácie priniesli tlačové agentúry AFP a DPA.

"Súčasné úvahy sú také..., že sa skráti obdobie sťahovania. Uvažuje sa nad 4. júlom ako konečným termínom stiahnutia," povedal hovorca ministerstva a zdôraznil, že rozhodnutie urobí Severoatlantická aliancia (NATO).

Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová predtým určila ako konečný termín nemeckého sťahovania polovicu augusta.

NATO sa minulý týždeň dohodlo, že začne sťahovať svojich vojakov z Afganistanu od 4. mája.

Výcvikovú a podpornú misiu NATO s 9600 príslušníkmi, do ktorej patria aj americkí vojaci a ktorá mimoriadne závisí od vojenských kapacít Washingtonu, tvoria vojaci z 36 členských štátov NATO a partnerských krajín.

Nemecko s 1100 vojakmi má v Afganistane druhý najväčší kontingent po USA.

Hovorca ministerstva zdôraznil logistickú náročnosť sťahovania, pretože väčšina vybavenia a výzbroje sa musí vrátiť do Nemecka letecky. Podľa skorších plánov sa časť vybavenia mala nechať v Afganistane, pričom to, ktoré je pokladané za bezpečnostné riziko, by sa zničilo.

Sťahovanie sa plánuje napriek patovej situácii v mierových rozhovoroch medzi militantným hnutím Taliban a afganskou vládou.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken obhajoval rozhodnutie USA odísť z Afganistanu najneskôr do 11. septembra s tým, že hrozba terorizmu sa presunula inde a zdroje treba presmerovať na iné výzvy, ako napríklad Čína a pandémia.