Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Zahraničie

Nemecko poskytlo Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci

Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR – KR PZ Trenčín

Aktualizovaný zoznam dodávok obsahuje aj tri salvové raketomety HIMARS a 21.000 delostreleckých granátov kalibru 155 mm.

Berlín 14. júna (TASR) — Nemecko dodalo Ukrajine brániacej sa voči agresii ruských síl ďalších 20 obrnených transportérov Marder a v spolupráci s Dánskom aj desať bojových tankov Leopard 1 A5. Oznámila to v piatok spolková vláda, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Aktualizovaný zoznam dodávok obsahuje aj tri salvové raketomety HIMARS a 21.000 delostreleckých granátov kalibru 155 mm.

V balíku je ďalej štvrtý systém protivzdušnej obrany stredného dosahu Iris-T SLM, ktorý je však podľa médií na Ukrajine už od mája, ako aj štvrtý systém Iris-T SLS s krátkym dosahom, dva mostné tanky Biber s náhradnými dielmi, dva ženijné tanky Dachs, vyslobodzovací tank Bergepanzer 2, štyri odmínovacie tanky Wisent a 16 cisterien Zetros.

Súčasťou dodávky je aj 100 útočných pušiek, 95 odstreľovacích pušiek s 240.000 nábojmi a štyri milióny kusov munície do ručných zbraní.

Z hľadiska množstva je Nemecko po USA druhým najväčším dodávateľom zbraní pre Ukrajinu. V dohľadnom čase chce Berlín odovzdať Kyjevu tretí systém protivzdušnej obrany Patriot.