Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Zahraničie

Nemecko pripravuje dodatočné hraničné kontroly kvôli migrantom

Na archívnej snímke nemecká ministerka vnútra a vnútorných záležitostí Nancy Faeserová. Foto: TASR/AP

Nemecká polícia počas razií v piatich nemeckých spolkových krajinách zadržala v utorok päť osôb zo Sýrie podozrivých z pašovania ľudí, píše DPA.

Berlín 26. septembra (TASR) – Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pripravuje na hraniciach s Poľskom a Českom zavedenia ďalších kontrol. Reaguje na silnejúce požiadavky na obmedzenie nezákonnej migrácie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

"Zatiaľ na hraniciach pripravujeme aj fyzické kontroly a uvidíme, čo nám to prinesie," vyhlásila v utorok ministerka vnútra a dodala, že ide o dodatočné kontroly. Prítomnosť pohraničníkov na hraniciach je podľa jej slov dôležitá, pretože v opačnom prípade by nezákonní migranti prekračovali hranice na iných miestach.

"Ak sa nám podarí chytiť prevádzačov, bude to veľký pokrok, pretože v súčasnosti máme podozrenie, že každá štvrtá až piata osoba vstupuje do krajiny za pomoci prevádzačov," dodala ministerka a zdôraznila, že efektívne riešenie tejto krízy je možné iba na celoeurópskej úrovni na vonkajších hraniciach - nie na vnútorných.

Nemecká polícia počas razií v piatich nemeckých spolkových krajinách zadržala v utorok päť osôb zo Sýrie podozrivých z pašovania ľudí, píše DPA.

Nemecký zväz policajtov (GdP) v utorok zopakoval svoje námietky voči možnému zavedeniu fixných kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, ktoré avizovala nemecká vláda v súvislosti s príchodom nelegálnych migrantov. GdP tieto kontroly nepovažuje za účinné a presadzuje flexibilný prístup k ochrane hraníc, ktorý jej umožní rýchlo sa prispôsobiť meniacej sa situácii.

Na hraniciach medzi nemeckou spolkovou krajinou Bavorsko a Rakúskom sú dočasné kontroly zriadené od roku 2015, pripomína DPA. Nemecké ministerstvo vnútra ich pravidelne predlžuje a ohlasuje ich Európskej komisii. V prípade kontrolných bodov na hraniciach s Českom a Poľskom ešte žiadosť o ich zriadenie podaná nebola.