Quantcast
< sekcia Zahraničie

Muž chcel spáchať bombový útok, prípad prevzala nemecká prokuratúra

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Podozrivý je navyše podľa vyšetrovateľov napojený na radikálnu scénu - je synom islamistu, ktorého hamburské úrady už dlhú dobu monitorujú.

Karlsruhe/Hamburg 14. decembra (TASR) - Vyšetrovanie plánovaného islamistického teroristického útoku, o ktorom minulý piatok informovali bezpečnostné úrady v nemeckom meste Hamburg, prevzala generálna prokuratúra v Karlsruhe. Dôvodom je, že ide o mimoriadne závažný prípad, povedal v pondelok hovorca prokuratúry. Informovala o tom agentúra DPA.

Dvadsaťročný mladík nemecko-marockého pôvodu, ktorý je vo vyšetrovacej väzbe už od augusta, sa na tzv. darknete pokúsil kúpiť si zbraň s muníciou a ručný granát - odhalil ho tam však utajený vyšetrovateľ. Čelí obvineniam z prípravy závažného násilného činu ohrozujúceho štát a porušeniam zákona o vojnových zbraniach.

Vyšetrovatelia minulú stredu vykonali razie na adresách kontaktných osôb podozrivého vo viacerých spolkových krajinách. Pri bytovej prehliadke tohto muža sa našli chemikálie a komponenty na výrobu výbušnín vrátane kilogramu dusičnanu draselného, kilogramu síry, pol kilogramu dreveného uhlia a niekoľko stoviek skrutiek a matíc.

Muž chcel údajne spáchať útok s čo najväčším počtom obetí a zranených, pričom zaistené látky by stačili na to, aby došlo k veľkým stratám na životoch. Úrady zatiaľ nemajú informácie o tom, kde a kedy plánoval útok spáchať, uviedol šéf hamburského krajinského kriminálneho úradu Mirko Streiber. Takisto nie je známe, či mal i prípadných spolupáchateľov.

Podozrivý je navyše podľa vyšetrovateľov napojený na radikálnu scénu - je synom islamistu, ktorého hamburské úrady už dlhú dobu monitorujú. Jeho otec totiž patrí k okruhu ľudí okolo mešity al-Kuds v Hamburgu, v ktorej sa stretávali niektorí z aktérov teroristických útokov z 11. septembra 2001. Hamburské úrady túto mešitu zatvorili v roku 2010 po tom, čo tam znova zaznamenali džihádistické aktivity.