Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Zahraničie

Vyšetrovatelia prehľadali byt zvoleného europoslanca za AfD Bystroňa

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Samotný Bystroň, ktorý je rodákom z Olomouca, obvinenia odmietol a konanie označil za politicky motivované.

Berlín 13. júna (TASR) — V rámci vyšetrovania podozrení z prania špinavých peňazí a podplácania voči poslancovi Spolkového snemu (Bundestagu) zo strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Petrovi Bystroňovi vyšetrovatelia vo štvrtok prehľadali jeho bydlisko v Berlíne a ďalšie objekty v nemeckej metropole. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Príslušná prokuratúra v Mníchove pre DPA túto informáciu nepotvrdila. Konštatovala, že v rámci vyšetrovania prania špinavých peňazí a úplatkárstva prebehli ďalšie prehliadky "s cieľom zaistiť ďalšie dôkazy".

Bavorskí vyšetrovatelia v máji prehľadali okrem iného aj Bystroňovu kanceláriu v Bundestagu. Poslanec zastupujúci volebný obvod Mníchov-sever je podozrivý, že od prokremeľského portálu Voice of Europe (Hlas Európy) dostal zaplatené, aby v Bundestagu konal v záujme Ruska. Spolkový snem predtým zbavil Bystroňa poslaneckej imunity.

Samotný Bystroň, ktorý je rodákom z Olomouca, obvinenia odmietol a konanie označil za politicky motivované. Medzičasom bol zvolený z druhého miesta kandidátky AfD za poslanca Európskeho parlamentu. Vyšetrovanie voči nemu tak bude musieť byť zastavené, pretože ako europoslanec opäť získa imunitu. Tú však môže EP zrušiť.

Bystroň zatiaľ poslancom EP nie je, keďže Spolková volebná komisia ešte nevyhlásila konečné oficiálne výsledky eurovolieb v Nemecku. Najbližšie zasadne až 3. júla.

Podľa spolupredsedu AfD Tina Chrupallu Bystroň na stretnutí nových poslancov EP predložil čestné vyhlásenie, že neprijal žiaden úplatok a že všetky takéto tvrdenia sú nepravdivé.