Quantcast
< sekcia Zahraničie

Nemecký Bundestag uznal ukrajinský hladomor v 30. rokoch za genocídu

Na archívnej snímke nemecký Spolkový snem (Bundestag). Foto: TASR/AP

Ďakujem Bundestagu za toto historické rozhodnutie, reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteri.

Berlín 30. novembra (TASR) - Nemecký Spolkový snem (Bundestag) v stredu schválil uznesenie, podľa ktorého bol hladomor na Ukrajine v 30. rokoch minulého storočia genocídou spáchanou sovietskym komunistickým režimom. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr AFP a DPA.

Za návrh hlasovali poslanci vládnej koalície zloženej zo sociálnych demokratov (SPD), zelených a slobodných (FDP) a tiež opoziční poslanci z CDU/CSU. Hlasovania sa podľa AFP zdržali iba strany z okrajov ľavo-pravého spektra.

"Ďakujem Bundestagu za toto historické rozhodnutie," reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteri. "Pravda vždy zvíťazí," dodal.

O hladomore z rokov 1932 – 1933 hovorí vláda v Kyjeve ako o úmyselnej genocíde zo strany režimu Josifa V. Stalina, ktorého cieľom bolo vykynožiť ukrajinských roľníkov. Komunisti v rámci násilnej kolektivizácie zhabali ukrajinským roľníkom úrodu a nechali ich hladovať.

Podľa uznesenia Spolkového snemu zahŕňali kroky sovietskeho režimu aj potláčanie ukrajinského spôsobu života, jazyka a kultúry, čo je "z dnešného pohľadu blízke k historicko-politickej kategorizácii genocídy".

Moskva tvrdí, že hlad na Ukrajine v tom období treba vnímať v kontexte podobných udalostí v strednej Ázii aj Rusku samotnom.

Poslanec Spolkového snemu za vládnu Stranu zelených a spolupredkladateľ uznesenia Robin Wagener vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin dnes koná v "zločineckej tradícii Stalina".