Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Zahraničie

Nemecký parlament hlasoval proti dodaniu rakiet Taurus na Ukrajinu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Friedrich Merz z CDU/CSU vyzýval členov Scholzovej koalície, aby sa od kancelára odklonili a podporili návrh.

Berlín 22. februára (TASR) - Nemecký parlament vo štvrtok zamietol návrh opozície dodať Ukrajine riadené strely Taurus. TASR prevzala správu z agentúry DPA.

Nemecký kancelár Olaf Scholz blokuje dodávky rakiet Taurus nemeckej výroby na Ukrajinu. Ako dôvod uvádza obavy, že tieto rakety dlhého doletu by mohli byť použité na útoky v rámci Ruska, čo by prípadne vyostrilo vojnu.

Návrhu, predloženého stredopravým blokom nemeckých strán CDU/CSU, chýbalo množstvo hlasov, aby získal väčšinu - hlasovalo zaň len 182 zákonodarcov, kým proti bolo 480.

Friedrich Merz z CDU/CSU vyzýval členov Scholzovej koalície, aby sa od kancelára odklonili a podporili návrh.

"Ukrajina stále nedostáva všetko materiálne vybavenie, ktoré naliehavo potrebuje, aby účinne odrážala ruskú útočnú vojnu," vysvetľoval.

Spolkový snem však podľa agentúry AP zároveň schválil návrh uznesenia koaličných strán vyzývajúceho vládu v pokračovaní vojenskej pomoci Ukrajine vrátane dodávok munície a zbraní s dlhým dosahom. Tie majú byť použité na "strategicky dôležité ciele v tyle ruského agresora". Uznesenie, ktoré nie je pre vládu záväzné, neuvádza žiadne ďalšie podrobnosti o týchto zbraniach.

Nemecko je po USA druhým najväčším dodávateľom zbraní Ukrajine. Poslalo jej už systémy protivzdušnej obrany, tanky aj obrnené transportéry. Tento rok plánuje na zbrane pre Ukrajinu minúť sedem miliárd eur. Kancelár Scholz nedávno vyzval aj ďalšie európske krajiny, aby zvýšili vojenskú pomoc Kyjevu.