< sekcia Zahraničie

Fotografie ženských pŕs bez povolenia budú v Nemecku trestným činom

Na snímke odraz šiat na manekýne vo výklade obchodu v nemeckom Stuttgarte 2. júla 2020. Foto: TASR/DPA

Na tajné a neoprávnené fotografovanie či zhotovovanie videí sa doteraz vo väčšine prípadov nevzťahovalo nemecké trestné právo.

Berlín 3. júla (TASR) – Zhotovovanie fotografií pod sukňami žien – prax známa ako upskirting – či snímky pŕs bez ženinho súhlasu sa v Nemecku stanú trestným činom.

Poslanci Spolkového snemu totiž v piatok schválili návrh zákona, ktorý navyše za nelegálne považuje aj fotografovanie či natáčanie obetí dopravných nehôd. Informovala o tom agentúra DPA.

Na tajné a neoprávnené fotografovanie či zhotovovanie videí sa doteraz vo väčšine prípadov nevzťahovalo nemecké trestné právo – chránení zákonom boli napríklad len ľudia, ktorí pri nehodách neprišli o život.

Tento problém sa stal akútnym v posledných rokoch aj preto, že vďaka moderným technológiám sa zmenšili rozmery fotoaparátov a zariadenia snímajúce nedovolené fotografie sú často ukryté v schodiskách či eskalátoroch. Snímky sa následne predávajú na internete či na četovacích fórach.

Vláda už tento zákon schválila vlani v novembri. Za jeho porušenie bude hroziť pokuta či odňatie slobody do dvoch rokov.