Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 26. jún 2024Meniny má Adriána
< sekcia Zahraničie

Nemecký policajt v utajení pomohol odhaliť plán na únos ministra

Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Štyria Nemci, ktorí tvorili jadro tejto skupiny, sú už viac než pol roka vo väzbe. Zatkli ich 13. apríla na viacerých miestach v Nemecku.

Karlsruhe 29. novembra (TASR) - Príslušník nemeckej polície v utajení pomohol odhaliť plány zločineckej skupiny, ktoré zahŕňali i únos nemeckého ministra zdravotníctva Karla Lauterbacha. TASR správu prevzala v utorok z agentúry DPA.

Príslušník kriminálnej polície nemeckej spolkovej krajiny Porýnie-Falcko bol nasadený v "bezprostrednej blízkosti podozrivých" v období od novembra 2021 do apríla 2022, píše DPA s odvolaním sa na v pondelok zverejnené rozhodnutie nemeckého Spolkového súdneho dvora (BGH).

Vyšetrovatelia sa od neho dozvedeli podrobnosti aj o plánovanom únose ministra zdravotníctva.

Štyria Nemci, ktorí tvorili jadro tejto skupiny, sú už viac než pol roka vo väzbe. Zatkli ich 13. apríla na viacerých miestach v Nemecku.

Podozriví boli napojení na skupiny bojujúce proti pandemickým opatreniam a tiež na hnutie Reichsbürger, ktoré popiera existenciu moderného nemeckého štátu. Úrady takisto pri viacerých prehliadkach našli strelné zbrane a strelivo, finančnú hotovosť, zlaté tehly, strieborné mince a ďalšie predmety.

Prípad následne prevzala spolková prokuratúra, ktorá tieto osoby okrem plánovaného únosu obvinila aj z plánovania celoštátneho výpadku elektrického prúdu a z politického prevratu. V októbri bola v spojitosti s plánovaným únosom zatknutá aj jedna žena.

Všetci štyria zadržaní zostávajú vo väzbe a úrady pripravujú text obžaloby.