< sekcia Zahraničie

Nemecký prezident kritizoval poslancov za obchodovanie s rúškami

Na archívnej snímke nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Foto: TASR/AP

Každý, kto úmyselne zneužíva svoj mandát na osobné obohatenie, poškodzuje nielen ostatných, ktorí svoju prácu vykonávajú čestne, ale poškodzuje aj demokraciu, uviedol Steinmeier.

Berlín 12. marca (TASR) - Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v piatok slovne odsúdil postup niektorých poslancov nemeckého parlamentu, ktorí zaobstarávanie ochranných rúšok proti koronavírusu SARS-CoV-2 využívali na osobné obohacovanie, informovala agentúra DPA.

Steinmeier reagoval na správy, podľa ktorých dvaja konzervatívni zákonodarcovia zarobili státisíce eur z obchodných aktivít v súvislosti so zaobstarávaním rúšok počas pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. Ide o poslancov nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU), píše DPA.

Obaja poslanci v súvislosti s týmto škandálom zo svojich strán odišli.

Prezident Steinmeier vo vystúpení na podujatí organizovanom denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedol, že išlo o viac než len individuálne zlyhanie, a konanie zákonodarcov označil za "jed pre demokraciu".

"Nejde len o dôveru v integritu jednotlivcov - je to o dôvere v integritu štátu a jeho inštitúcií," povedal.

"Každý, kto úmyselne zneužíva svoj mandát na osobné obohatenie, poškodzuje nielen ostatných, ktorí svoju prácu vykonávajú čestne, ale poškodzuje aj demokraciu," uviedol. "Ktokoľvek sa chová takto, nemá v Bundestagu čo pohľadávať."