Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Zahraničie

Nemecký prezident v Amazónii varoval pred ničením dažďových pralesov

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Foto: TASR/AP

Zdôraznil, že pre Nemecko je ochrana klímy a dažďových pralesov jednou z hlavných priorít a preto podporuje mnohé projekty a iniciatívy v tejto oblasti.

Manaus 3. januára (TASR) — Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier počas pondelňajšej návštevy klimatického observatória v Amazónii varoval pred ničením tamojších dažďových pralesov, ktoré podľa neho predstavujú "základ existencie". Informovala o tom agentúra DPA.

Steinmeier navštívil unikátny výskumný projekt The Amazon Tall Tower Observatory (ATTO), ktorého súčasťou je 325 metrov vysoká veža, vyššia než Eiffelovka, čnejúca sa vysoko nad koruny stromov okolitého pralesa.

Observatórium zhromažďujúce meteorologické, biologické a chemické dáta sa nachádza asi 150 kilometrov severne od brazílskeho mesta Manaus. Brazílski a nemeckí vedci tam spoločne skúmajú, ako miestne ekosystémy ovplyvňujú globálny cyklus skleníkových plynov a ako klimatické zmeny vplývajú na stav dažďových lesov.

Steinmeier v pondelok navštívil observatórium ATTO spolu s nemeckou ministerkou životného prostredia Steffi Lemkeovou. Zdôraznil pritom, že oblasť Amazónie je základom existencie života na Zemi.

"A tento základ existencie je v ohrození... Stromy, čo tu rastú, pohlcujú milióny a milióny ton oxidu uhličitého. Sú domovom nespočetných druhov rastlín a živočíchov. Nikde inde neexistuje taká biodiverzita," pripomenul nemecký prezident.

Zdôraznil, že pre Nemecko je ochrana klímy a dažďových pralesov jednou z hlavných priorít a preto podporuje mnohé projekty a iniciatívy v tejto oblasti.