Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Zahraničie

Nemecký súd potvrdil zákaz ruských vlajok na podujatiach v Berlíne

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Berlínska polícia sa pripravuje aj na možný príchod členov ruskej nacionalistickej motorkárskej skupiny Noční vlci, ktorých považujú za podporovateľov ruského prezidenta Vladimira Putina.

Berlín 8. mája (TASR) – Vystavovanie ruských vlajok a symbolov počas spomienkových podujatí pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny v Berlíne zostáva zakázané. Rozhodol o tom v pondelok príslušný súd. TASR informácie prevzala od agentúr DPA a ADP.

V utorok tak pred sovietskym pamätníkom v parku Tiergarten nebude možné ukazovať ruské vlajky alebo znaky. Takéto symboly by sa mohli považovať za prejav sympatií voči ruskému vedeniu vojny proti Ukrajine, odôvodnil rozhodnutie Najvyšší správny súd Berlín-Brandenbursko.

Súd v zrýchlenom konaní potvrdil nariadenie berlínskej polície. Spomínanie na koniec vojny v roku 1945 nemožno podľa verdiktu posudzovať oddelene od aktuálnej situácie.

Polícia pôvodne zakázala na podujatiach pri pamätníkoch 8. a 9. mája ukrajinské aj ruské vlajky. Argumentovala tým, že je potrebné "zachovať úctu k týmto pomníkom a pamätníkom na pozadí pokračujúcej rusko-ukrajinskej vojny".

Nižší súd v Berlíne v sobotu takýto zákaz na podnet ukrajinských a ruských organizácií zrušil. Polícia následne podala odvolanie proti rozhodnutiu o ruských symboloch, ktorých zákaz zmienený vyšší súd potvrdil. Proti zrušeniu zákazu ukrajinských vlajok sa polícia neodvolala.

Na výročie konca druhej svetovej vojny plánujú v Nemecku množstvo podujatí a demonštrácií. Len v Berlíne polícii nahlásili na 8. a 9. mája viac ako 30 zhromaždení pri sovietskych pamätníkoch a Brandenburskej bráne. Vzhľadom na obavy z napätia v súvislosti s vojnou na Ukrajine dohliada na bezpečnosť v metropole vyše 1500 policajtov.

Berlínska polícia sa pripravuje aj na možný príchod členov ruskej nacionalistickej motorkárskej skupiny Noční vlci, ktorých považujú za podporovateľov ruského prezidenta Vladimira Putina. V hlavnom meste a okolitom Brandenbursku ich očakávajú v utorok.