Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Zahraničie

Nemecký veľvyslanec si v Moskve uctil obete vojny na Ukrajine

Na archívnej snímke z 29. novembra 2022 expert na zahraničnú politiku Alexander Graf Lambsdorff. Foto: TASR/DPA

Vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré si boli kedysi bližšie, sú teraz veľmi napäté v dôsledku vojny Ruska na Ukrajine, ktorá sa začala 24. februára 2022.

Moskva 10. decembra (TASR) - Nemecký veľvyslanec v Rusku Alexander Graf Lambsdorff si v sobotu na veľkom vianočnom koncerte v moskovskom chráme uctil obete vojny Kremľa proti Ukrajine. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry DPA.

Nadchádzajúce sviatočné obdobie je príležitosťou pripomenúť si obete vojen, vrátane tých na Blízkom východe a na Ukrajine, bez ohľadu na ich národnosť a vieru, povedal Lambsdorff stovkám hostí zhromaždených v moskovskom chráme.

"Vieme, že vojna nie je nevyhnutná. Ľudia, národy a krajiny môžu dosiahnuť mierovú dohodu aj v ťažkých otázkach, ak je vôľa. Môžeme a musíme spoločne nájsť mierové riešenie napriek všetkým rozdielom v záujmoch a presvedčeniach," povedal nemecký diplomat a dodal, že Vianoce sú sviatkami mieru.

"Chceme pracovať na mieri aj v budúcom roku," prízvukoval veľvyslanec účastníkom tradičného koncertu, jedného z mála významných kultúrnych podujatí, na ktorých sa Nemci a Rusi v hlavnom meste stále stretávajú, všíma si DPA.

Vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré si boli kedysi bližšie, sú teraz veľmi napäté v dôsledku vojny Ruska na Ukrajine, ktorá sa začala 24. februára 2022.

V reakcii na to európske krajiny dodávajú Ukrajine zbrane na odvrátenie invázie a Európska únia uvalila na Moskvu sankcie. Nemecko a mnohé ďalšie krajiny hľadali iných dodávateľov energie, čím výrazne znížili svoju závislosť od Moskvy.

V Chráme Nepoškvrneného počatia Panny Márie duchovný Kirill Gorbunov vyzval na mierové spolunažívanie. Rusi a Nemci by sa nemali nechať rozdeliť zlom, povedal generálny vikár Rímskokatolíckej arcidiecézy Matky Božej v Moskve.