Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. jún 2026Meniny má Adriána
< sekcia Zahraničie

Nepálska vláda a povstalci podpísali mierovú zmluvu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Líder povstalcov známy pod prezývkou Biplav, sa v piatok osobne zúčastnil na verejnom podpísaní zmluvy po tom, ako vláda zrušila rozhodnutie zakazujúce jeho Nepálsku komunistickú stranu.

Káthmandu 5. marca (TASR) - Nepálska vláda a povstalecká komunistická skupina podpísali v piatok mierovú zmluvu s cieľom ukončiť násilnosti. Informovala o tom agentúra AP.

Líder povstalcov Nétra Vikram Čand, známy tiež pod prezývkou Biplav, sa v piatok osobne zúčastnil na verejnom podpísaní zmluvy po tom, ako vláda zrušila rozhodnutie zakazujúce jeho Nepálsku komunistickú stranu.

"Nepál vstúpil do éry mieru. V Nepále už nie je násilie ani žiadne násilné konflikty," povedal premiér Khadga Prasád Šarmá Olí.

Vláda opäť povolí Čandovú komunistickú stranu, oslobodí všetkých zadržiavaných členov a stiahne všetky žaloby. Povstalci sa zaviazali nepáchať násilie a riešiť pretrvávajúce názorové nezhody výlučne prostredníctvom rokovaní.

Táto povstalecká skupina sa odštiepila od Komunistickej strany Nepálu (maoisti), ktorá v roku 2006 ukončila svoju krvavú vojnu proti štátu a dohodla sa na mierových rozhovoroch pod záštitou OSN. Tieto boje si vyžiadali vyše 17.000 obetí, pripomína AP.