Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Zahraničie

EP pripravila novú kritickú správu o stave demokracie v Maďarsku

Na archívnej snímke z 23. októbra 2021 státisíce priaznivcov vlády premiéra Viktora Orbána sa zúčastnili na ôsmom Pochode mieru v Budapešti. Foto: FOTO TASR - Ladislav Vallach

Aktuálna správa založená na analýzach európskych inštitúcií hodnotí fungovanie ústavného systému, nezávislosť súdnictva či korupciu.

Budapešť 4. júla (TASR) - Maďarská vláda zintenzívnila v uplynulých štyroch rokoch svoje úsilie v podkopávaní základných hodnôt Európskej únie, citoval v pondelok z aktuálneho návrhu správy Európskeho parlamentu (EP) maďarský ľavicový denník Népszava. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Návrh, ktorý je pripravený na hlasovanie v odbornej komisii Európskeho parlamrntu, je možné považovať za pokračovanie kritickej správy o stave demokracie v Maďarsku poslankyne EP z frakcie Zelených Judith Sargentiniovej, ktorú europarlament schválil 12. septembra 2018 v Štrasburgu, píše denník.

Delegácia monitorovacej skupiny Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) absolvovala vlani v októbri trojdňovú misiu v Maďarsku.

Delegáciu vtedy neprijali na všetkých miestach pozitívne. Vedúca skupiny Gwendoline Delbosová-Corfieldová, ktorá je francúzskou poslankyňou zo zelenej frakcie EP a autorkou najnovšieho návrhu správy o Maďarsku, povedala, že na maďarskom najvyššom súde – v Kúrii – zaobchádzali s delegáciou vyslovene nepriateľsky.

Za znepokojujúce označila delegácia reformu systému justície, presun verejných financií do nadácií, transparentnosť využitia európskych fondov, zákony počas pandemického núdzového stavu, ale aj kauzu odpočúvania Pegasus.

Delbosová-Corfieldová na tlačovej konferencii okrem iného vlani vytýkala, že v maďarských verejnoprávnych médiách prakticky nedávajú priestor vyjadreniam opozičných poslancov.

Aktuálna správa založená na analýzach európskych inštitúcií hodnotí fungovanie ústavného systému, nezávislosť súdnictva, korupciu, ochranu osobných údajov, slobodu prejavu názoru, spolčovania sa a náboženstva, ale aj právo na rovnaké zaobchádzanie, práva menšín, migrantov a žiadateľov o azyl, a aj hospodárske a sociálne práva, vysvetľuje Népszava.

Návrh sformuloval aj žiadosť voči Európskej rade, aby zobrala na vedomie najnovší vývoj v Maďarsku a na základe neho urýchlila už začaté právne konanie voči tejto stredoeurópskej krajine.

spravodajca TASR Ladislav Vallach