Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Zahraničie

Netanjahu Putinovi tlmočil nespokojnosť s hlasovaním Ruska v BR OSN

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu gestikuluje na zasadnutí vlády v Jeruzaleme v nedeľu 10. decembra 2023. Foto: TASR/AP

Na rozdiel od Ruska Spojené štáty rezolúciu BR OSN vyzývajúcu na prímerie v Gaze vo vojne medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v piatok vetovali.

Jeruzalem 10. decembra (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu v rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom tlmočil "nespokojnosť" svojej krajiny v súvislosti s hlasovaním Ruska v prospech rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN vyzývajúcej na prímerie v Pásme Gazy. Informovala o tom agentúra AFP.

Premiér vyjadril svoju nespokojnosť s protiizraelskou pozíciou, ktorú ruskí predstavitelia zaujali na pôde OSN i ďalších fórach, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré po telefonáte s Putinom zverejnil Netanjahuov úrad.

"Akákoľvek krajina, ktorú postihol zločinecký teroristický útok - tak ako Izrael -, by nereagovala menšou silou než Izrael," povedal Netanjahu Putinovi.

Na rozdiel od Ruska Spojené štáty rezolúciu BR OSN vyzývajúcu na prímerie v Gaze vo vojne medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v piatok vetovali, pripomína AFP.

Vojnu medzi Izraelom a Hamasom vyvolala vlna útokov palestínskych militantov na Izrael zo 7. októbra. Zahynulo pri nich 1200 ľudí - väčšinou civilistov - a ďalších zhruba 240 ďalších osôb militanti odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.

Odvetné akcie izraelskej armády v Pásme Gazy si vyžiadali už najmenej 17.700 obetí, väčšinou žien a detí.