< sekcia Zahraničie

Šialenca zadržiavajúceho rukojemníkov zastrelila austrálska polícia

Haron Monis Foto: Twitter

Rukojemnícka dráma v kaviarni v centre austrálskeho Sydney, kde ozbrojený muž od dnešného rána zadržiaval niekoľko desiatok rukojemníkov, sa po 16 hodinách skončila.

15. decembra (TASR) -
Traja ľudia zomreli a ďalší štyria utrpeli zranenia počas rukojemníckej drámy v kaviarni Lindt v centre austrálskeho Sydney, kde emigrant iránskeho pôvodu 16 hodín zadržiaval rukojemníkov. Napísala to agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie austrálskej polície.

Policajti sa rozhodli ukončiť rukojemnícku drámu v mestskej kaviarni, pretože boli presvedčení, že "by tam mohlo byť viac mŕtvych", ak by nezasiahli, povedal na tlačovej konferencii v utorok nadránom miestneho času policajný komisár štátu Nový Južný Wales Andrew Scipione.

Komisár potvrdil, že páchateľ zadržiaval celkovo 17 rukojemníkov, pričom dvaja z nich zomreli. V budove, ktorú prehľadal aj špeciálny robot na likvidáciu bômb, nenašli žiadne známky po výbušninách.

Medzi obeťami je podľa polície aj samotný 50-ročný útočník, ktorým bol imigrant z Iránu Man Haron Monis. Policajti nepotvrdili, či dvaja zabití rukojemníci zomreli počas zásahu špeciálnych policajných zložiek alebo ich zastrelil útočník.

Ďalšími obeťami sú 38-ročný muž a 34-ročná žena. Dvoch ľudí hospitalizovali so zraneniami, ktoré bezprostredne neohrozujú ich život. Policajt utrpel zranenia tváre po zásahu strelou. Ďalšia žena utrpela strelné poranenie ramena.

Policajti momentálne vypočúvajú svedkov. Scipione uviedol, že polícia nebude poskytovať ďalšie detaily, pokiaľ nebude presvedčená o ich spoľahlivosti.

Príslušníci austrálskych špeciálnych jednotiek a polície vtrhli do kaviarne z dvoch strán a útočníka, ktorým bol podľa policajných zdrojov imigrant z Iránu Man Haron Monis, zastrelili. V čase zásahu sa v budove nachádzalo deväť ľudí, píše CNN.

Útočník mal na sebe oblečenú hrubú čiernu vestu, čo u polície vyvolalo podozrenie, či neobsahuje výbušniny. Budovu vyčistili a strelca zlikvidovali. Informácie o tom, či policajné tímy našli výbušniny, podľa CNN bezprostredne nie sú známe.Do kaviarne Lindt v centre Sydney vstúpili po zásahu ťažko ozbrojených policajtov a približne 60 sekúnd trvajúcej streľbe aj zdravotníci. Z kaviarne videli svedkovia vychádzať za pomoci polície plačúcu ženu. Záchranári vyniesli viacero nosidiel s pravdepodobne zranenými ľuďmi.

Osud útočníka, ktorým bol podľa policajných zdrojov imigrant z Iránu Man Haron Monis, nebol bezprostredne jasný.

Ťažko ozbrojení policajti vtrhli do kaviarne počas noci po tom, ako z miesta rukojemníckej drámy vybehlo šesť zadržiavaných. Z miesta činu bolo podľa svedkov počuť streľbu a vidno blikanie svetiel.

Útok policajných špeciálnych jednotiek sa začal v utorok o 2.10 h miestneho času (dnes 16.10 h SEČ). Z kaviarne predtým ako prvý vybehol osamotený muž a následne skupina piatich ľudí. Policajti im nariadili, aby bežali s rukami nad hlavou, a potom ich odviedli za roh budovy.

Ozbrojený muž, ktorý zadržiaval rukojemníkov v kaviarni v centre austrálskeho Sydney, sa údajne volá Haron Monis a je to samozvaný šejk. Je to vraj 50-ročný radikálny islamista, ktorý pochádza z Iránu a do Austrálie sa dostal v roku 1966 ako utečenec. V minulom roku ho obvinili zo sexuálnych útokov. Je známy tým, že posielal nenávistné listy rodinám vojakov, ktorých zabili v zámorí. Aktuálne bol vraj prepustený na kauciu.

Monis údajne nastražil v meste štyri bombové nálože: dve v kaviarni a dve na iných miestach. Uviedli to dve rukojemníčky, ktoré na pokyn páchateľa zatelefonovali do lokálnej rozhlasovej stanice.

Iní rukojemníci na internetových sociálnych sieťach napísali, že ozbrojenec žiadal o priamy rozhovor s austrálskym premiérom Tonym Abbotom. Muž údajne požaduje aj vlajku extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), uviedla agentúra DPA.

PRIAMY PRENOS ZO SYDNEY:


Čo presne sa v kaviarni Lindt deje, ani po zhruba 11 hodinách nie je známe. Podľa vyjadrenia polície v nej minimálne jeden ozbrojený muž zadržiava neznámy počet rukojemníkov. Podľa spoločnosti Lindt Australia v kaviarni zostalo asi 30 zákazníkov a desať členov personálu, polícia však označila toto číslo za príliš vysoké.

Vyšetrovatelia už páchateľa identifikovali, ale požiadali médiá, aby jeho meno nezverejnili. V okolí kaviarne bola vyhlásená protiteroristická operácia, uviedli noviny Guardian.

Po takmer siedmich hodinách od začiatku rukojemníckej drámy z kaviarne utiekli traja ľudia. Po ďalších dvoch hodinách vybehli z kaviarne ďalší dvaja rukojemníci.Policajným vyjednávačom sa podarilo nadviazať kontakt s páchateľom a prioritou je ukončiť incident bez použitia násilia. Premiér Abbot bez bližších podrobností uviedol, že mužovo konanie je politicky motivované.

Ozbrojenec predtým prinútil dve zadržiavané ženy, aby do okna kaviarne ukázali čiernu islamistickú vlajku. Arabský nápis na nej hlásal, že "žiadny boh nie je hodný uctievania okrem Alaha a Mohamed je jeho posol".

Polícia v spojitosti s rukojemníckou drámou uzavrela centrum najväčšieho austrálskeho mesta. Okolie kaviarne obkľúčili desiatky ozbrojených policajtov a úrady preventívne evakuovali významné budovy v okolí. Týka sa to i známej sydneyskej opery, kde sa údajne našiel podozrivý balík, ako aj konzulátu USA, vzdialeného od kaviarne asi 50 metrov. V oblasti bola zastavená, resp. obmedzená verejná doprava.

Už piatim rukojemníkom sa podarilo uniknúť z kaviarne

O úteku informovala Catherine Burnová, zástupkyňa šéfa polície štátu Nový Južný Wales. V kaviarni by malo byť približne 30 ľudí.

Dvaja rukojemníci sa dostali na slobodu krátko pred 16.00 h miestneho času (06.00 h SEČ) predným východom, tretí ušiel núdzovým východom. Asi o 17.00 h. unikli ďalšie dve ženy, ktoré mali na sebe zamestnanecké oblečenie kaviarne. V doterajšom priebehu rukojemníckej drámy nikto neutrpel zranenia.

Kaviareň, kde muž zadržiava rukojemníkov, sa nachádza na Martin Place v Sydney:

Na prvých záberoch zverejnených médiami bolo vidieť, že pri oknách kaviarne stálo niekoľko ľudí s rukami nad hlavou a otočených tvárou do ulice. Niektorí boli zamestnancami kaviarne, keďže mali na sebe hnedé zástery s jej logom.

útek
Foto: TASR/AP


V jednom z okien držali dve ženy čiernu vlajku s arabským nápisom. Má ísť o tzv. šahádu, teda islamské vyznanie viery. Nápis na nej hovorí, že "žiadny boh nie je hodný uctievania okrem Alaha a Mohamed je jeho posol".

Okolie kaviarne obkľúčili desiatky ozbrojených policajtov. Úrady preventívne evakuovali významné budovy v okolí. Týka sa to i známej sydneyskej opery, kde sa údajne našiel podozrivý balík, ako aj konzulátu USA, vzdialeného od kaviarne asi 50 metrov. V oblasti bola zastavená, resp. obmedzená verejná doprava.

Martin Place je historicky významné miesto a najväčšia pešia zóna v centre Sydney. Nachádza sa tam veľa historických budov, ktoré sú obklopené mrakodrapmi. Sídli tam napríklad Austrálska centrálna banka a viacero komerčných bánk, ale aj televízna stanica Seven Network. Neďaleko Martin Place sa nachádza budova parlamentu štátu Nový Južný Wales.Presne oproti kaviarni má sídlo kanál Seven Network. Stanica predtým oznámila, že incident sa začal okolo 09.44 h miestneho času, keď žena videla pri kaviarni muža, nesúceho modrú športovú tašku, v ktorej mohla byť zbraň, a následne informovala policajtov. Muž s taškou potom vstúpil do kaviarne.

Austrália, ktorá podporuje USA v ich náletoch na pozície Islamského štátu v Sýrii a Iraku, zvýšila v septembri prvý raz vo svojich dejinách stupeň všeobecného ohrozenia na úroveň "vysoký". Dôvodom tohto rozhodnutia bola hrozba teroristických útokov zo strany domácich obyvateľov, ktorí sa radikalizovali pôsobením vo fundamentalistickom prostredí v Iraku a Sýrii.