Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 6. december 2025Meniny má Mikuláš
< sekcia Zahraničie

Neznámi útočníci v regióne Kašmír zavraždili najmenej 24 turistov

Ilustračná snímka Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Rôzne skupiny žiadajú osamostatnenie oblasti Kašmír od Indie alebo jej pripojenie k susednému Pakistanu, ktorý spravuje menšiu časť Kašmíru.

Naí Dillí 22. apríla (TASR) - Najmenej 24 turistov v utorok zahynulo pri útoku ozbrojencov v indickej oblasti Kašmír. Podľa bývalej hlavnej ministerky pre región Mehbúby Muftíovej bol tento „neľudský“ útok najhorším za posledné roky, píše TASR podľa správ agentúry AFP.

K útoku sa dosiaľ neprihlásila žiadna skupina, no ozbrojenci vo väčšinovo moslimskom indickom regióne vedú povstanie už od roku 1989. Útok sa stal v populárnom letovisku Pahalgam približne 90 kilometrov od najväčšieho mesta Šrínagar.

„Útok proti civilistom bol väčší ako akýkoľvek predtým v posledných rokoch. Počet obetí sa stále ešte zisťuje. Tento útok na našich návštevníkov je ohavný, páchatelia sú zvieratá, neľudskí a hodní zatratenia,“ uviedol hlavný minister pre Kašmír Omar Abdullah.

Rôzne skupiny žiadajú osamostatnenie oblasti Kašmír od Indie alebo jej pripojenie k susednému Pakistanu, ktorý spravuje menšiu časť Kašmíru. Rovnako ako India si ho však nárokuje celý.

India má v zväzovom teritóriu Džammú a Kašmír trvale nasadených približne pol milióna vojakov. Počet útokov povstalcov v regióne sa značne znížil po tom, čo vláda indického premiéra Narendru Modiho v roku 2019 regiónu odobrala jeho obmedzenú autonómiu. India odvtedy Kašmír propaguje ako dovolenkovú destináciu a v roku 2024 oblasť navštívilo približne 3,5 milióna turistov.