Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zahraničie

Nigéria v snahe o efektívnosť hromadne odvoláva svojich veľvyslancov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Stáli zástupcovia Nigérie pri OSN v New Yorku a Ženeve však boli z hromadného odvolania vyňatí, pretože koncom tohto mesiaca sa koná Valné zhromaždenie OSN.

Lagos 3. septembra (TASR) - Nigérijský prezident Bola Tinubu nariadil okamžité odvolanie nigérijských veľvyslancov zo všetkých krajín sveta. V nedeľu o tom informovala agentúra AFP, ktorá dodala, že ide o súčasť opatrení na reorganizáciu novej nigérijskej administratívy a na zabezpečenie efektívnosti zahraničnej služby.

Hovorca prezidenta Ajuri Ngelale v sobotu neskoro večer uviedol, že Tinubu vydal nariadenie o odvolaní diplomatov po "dôkladnom preskúmaní" situácie na nigérijských konzulárnych úradoch a veľvyslanectvách po celom svete.

"Prezident je odhodlaný zabezpečiť, aby poskytovanie služieb občanom, obyvateľom a potenciálnym návštevníkom Nigérie odteraz charakterizovala efektívnosť a kvalita na svetovej úrovni," zdôvodnil hovorca.

Stáli zástupcovia Nigérie pri OSN v New Yorku a Ženeve však boli z hromadného odvolania vyňatí, pretože koncom tohto mesiaca sa koná Valné zhromaždenie OSN.

Nigéria má po celom svete 109 diplomatických misií, dodala AFP.

Od svojho nástupu do funkcie - v máji tohto roku - Tinubu oznámil sériu reforiem zameraných na oživenie hospodárstva a podporu investícií. Nigéria totiž zápasí s mnohými problémami vrátane veľkého zahraničného dlhu, oslabenia meny, vysokej inflácie a nezamestnanosti. Neistá je aj bezpečnostná situácia v krajine.

V rámci ekonomických opatrení Tinubu zrušil dotácie na pohonné hmoty, čo spôsobilo prudký nárast nákladov na dopravu a vyvolalo aj protesty obyvateľstva.

Tinubu súčasne čelí aj spochybňovaniu svojho víťazstva vo februárových voľbách, a to aj súdnou cestou.