Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zahraničie

Nikaragua obvinila Nemecko z napomáhaniu genocídy v Pásme Gazy

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Nemecko sa týchto porušení malo dopustiť poskytovaním podpory Izraelu a pozastavením financovania Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA).

Haag 1. marca (TASR) - Vláda Nikaraguy v piatok na pôde Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu obvinila Nemecko z údajného porušenia dohovorov o genocíde počas vojny v Pásme Gazy. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Nemecko sa týchto porušení malo dopustiť poskytovaním podpory Izraelu a pozastavením financovania Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA). "Nemecko tým uľahčuje páchanie genocídy a v každom prípade zlyháva vo svojej povinnosti urobiť všetko, čo je v jeho silách, na zabránenie páchaniu genocídy," uviedla Nikaragua v sťažnosti.

Táto stredoamerická krajina súd žiada, aby voči Nemecku urýchlene zaujal dočasné stanovisko, kým sudcovia prípad podrobnejšie neposúdia.

MSD v januári Izraelu nariadil prijať okamžité opatrenia, ktoré umožnia prísun humanitárnej pomoci do Pásma Gazy a riešenie nepriaznivých životných podmienok Palestínčanov. Izrael musí tiež podniknúť opatrenia, ktorými zabráni a potrestá priame podnecovanie na páchanie genocídy vo vojne v Pásme Gazy. Súd reagoval na podanie Juhoafrickej republiky (JAR) z decembra 2023, keď na pôde MSD oficiálne obvinila Izrael z porušenia Dohovoru OSN o genocíde.

Rozhodnutia MSD sú právne záväzné, tento súd však nemá mechanizmy na ich vynútenie.