Quantcast
< sekcia Zahraničie

Nikaragua povolila spoločné vojenské cvičenia s Ruskom

Daniel Ortega, archívne foto. Foto: TASR/AP

Nikaragujský ľavicovo-populistický prezident Ortega čelí rastúcej zahraničnopolitickej izolácii, keďže sa uchyľuje k čoraz autoritárskejším formám vládnutia.

Managua 15. júna (TASR) - Nikaragujskí poslanci v utorok napriek obavám Washingtonu súhlasili s tým, že do krajiny môžu prísť ruské jednotky na spoločné vojenské cvičenie. Parlament, v ktorom dominujú spojenci prezidenta Daniela Ortegu, povolil vstup vojakov a vojenského vybavenia z Ruska, Spojených štátov a siedmich krajín Latinskej Ameriky. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Ortega predložil parlamentu na schválenie dekrét, ktorý povoľuje účasť zahraničných jednotiek na "výmene skúseností, výcviku a operáciách humanitárnej pomoci".

Dekrét, ktorý povoľuje nasadenie zahraničného vojenského personálu, ako aj lodí a lietadiel, sa zmieňuje o cvičeniach námorných a leteckých síl na boj proti obchodníkom s drogami a medzinárodnému organizovanému zločinu.

Nikaragujský ľavicovo-populistický prezident Ortega čelí rastúcej zahraničnopolitickej izolácii, keďže sa uchyľuje k čoraz autoritárskejším formám vládnutia. Úzke vzťahy s Ruskom rozvíja už celé desaťročia.

Spojené štáty a Európska únia zaviedli proti Nikarague sankcie v súvislosti s rozsiahlymi politickými represiami zameranými voči stúpencom opozície či mimovládnym organizáciám. Desaťtisíce Nikaragujcov sa pred represiami Ortegovho režimu uchýlili do exilu.

V pondelok USA uvalili ďalšie sankcie na nikaragujských predstaviteľov za zadržiavanie "viac ako 180 politických väzňov, ktorí mnohí trpia nedostatkom adekvátnej stravy, riadnej lekárskej starostlivosti a dokonca aj slnečného svetla".