Quantcast
< sekcia Zahraničie

Nobelovu cenu za literatúru udelili Francúzke Annie Ernauxovej

Na archívnej snímke je socha Alfreda Nobela v Štokholme. Foto: TASR/AP

Ernauxová je v poradí 17. ženou, ktorá získala toto prestížne ocenenie spomedzi 119 laureátov za literatúru od udelenia prvej Nobelovej ceny v roku 1901.

Štokholm 6. októbra (TASR) - Nobelovu cenu za literatúru za rok 2022 získala vo štvrtok francúzska spisovateľka Annie Ernauxová. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Ernauxová (82) je známa svojimi klamlivo jednoduchými románmi, ktoré čerpajú z osobných triednych a rodových skúseností.

Spisovateľka bola ocenená "za odvahu a prísne objektívnu ostrosť, s akou odhaľuje korene, odcudzenie a kolektívne obmedzenia osobnej pamäti," uviedla porota.

Ernauxová je v poradí 17. ženou, ktorá získala toto prestížne ocenenie spomedzi 119 laureátov za literatúru od udelenia prvej Nobelovej ceny v roku 1901.

Ernauxová si cenu prevezme z rúk švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva na slávnostnom podujatí v Štokholme 10. decembra.

Nobelova cena sa udeľuje spolu s medailou a finančnou prémiou desať miliónov švédskych korún (zhruba 923.000 eur).

"Považujem to za veľkú česť a zároveň za veľkú zodpovednosť, ktorá mi bola zverená," uviedla Ernauxová pre švédsku verejnoprávnu televíznu stanicu SVT bezprostredne po oznámení poroty.

V súvislosti s Nobelovou cenou za literatúru sa o Ernauxovej hovorilo už niekoľko rokov, píše AFP.

Jej viac než 20 kníh, z ktorých mnohé sú vo Francúzsku už desaťročia súčasťou učebníc, ponúka jeden z najprecítenejších pohľadov do spoločenského života moderného Francúzska.

Ernauxová vo svojej próze odkrýva predovšetkým svoj vlastný prechod od dievčaťa z robotníckej triedy k literárnej elite, pričom sa kriticky pozerá na spoločenské štruktúry, ako aj na svoje vlastné komplikované emócie.

"Ernauxová vo svojom diele dôsledne a z rôznych uhlov skúma život poznačený výraznými rodovými, jazykovými a triednymi rozdielmi. Jej knihy sú nekompromisné a napísané jednoduchým, čistým jazykom," uviedla porota.

O laureátovi rozhoduje Švédska akadémia – skupina 18 ľudí zložená zo švédskych spisovateľov, jazykovedcov, literárnych vedcov, historikov a významného právnika.