< sekcia Zahraničie

Normálna dovolenková sezóna toto leto nebude, tvrdí nemecký minister

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas hovorí s novinármi, archívna foto. Foto: TASR/AP

Maas však nevylúčil možnosť, že by hranice mohli byť pre turistov otvorené ešte pred letom a ľudia by za dodržania určitých podmienok mohli cestovať.

Berlín 21. apríla (TASR) - Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v utorok povedal, že opatrenia zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 ovplyvnia aj letnú dovolenkovú sezónu. Veľa ľudí bude musieť plánované dovolenky zrušiť, informoval na svojej stránke časopis Der Spiegel.

"Želám si, aby sme v Európe a samozrejme aj inde mali opäť otvorené hranice čo najskôr, ako to bude možné, ale keďže sme v Nemecku zrušili do konca augusta všetky veľké podujatia, musím povedať – a taká je pravda –, že normálna dovolenková sezóna s plnými plážami a plnými horskými chatami počas tohto leta nebude možná. Bolo by to príliš nezodpovedné," povedal Maas po videokonferencii s ministrami zahraničných vecí Rakúska, Švajčiarska, Luxemburska a Lichtenštajnska.

Maas však nevylúčil možnosť, že by hranice mohli byť pre turistov otvorené ešte pred letom a ľudia by za dodržania určitých podmienok mohli cestovať. Vývoj situácie je však ťažké predpovedať. V mnohých krajinách sú totiž ešte v platnosti obmedzenia voľného pohybu osôb, čo podľa neho nie sú vhodné predpoklady na trávenie dovolenky.

Nemecko vydalo varovanie pred cestami do zahraničia, ktoré nie sú nevyhnutné. Varovanie je v platnosti do 3. mája a o jeho prípadnom predĺžení úrady rozhodnú na konci apríla.