Quantcast
< sekcia Zahraničie

Nórsko, Dánsko a Island sľúbili pomoc Fínsku a Švédsku v prípade útoku

Švédska premiérka Magdalena Anderssonová počas tlačovej konferencie po zasadnutí parlamentu v Stockholme 16. mája 2022. Foto: TASR/AP

Hoci Švédsko a Fínsko dosiaľ nie sú členmi NATO, oficiálnymi partnermi Aliancie sa stali v roku 1994 a od konca studenej vojny sa obe krajiny zúčastnili na viacerých misiách NATO.

Oslo 16. mája (TASR) - Nórsko, Dánsko a Island v pondelok v spoločnom vyhlásení uviedli, že budú pripravené brániť Fínsko a Švédsko, ak by sa tieto dve severské krajiny stali obeťou útoku na svojom území v dobe, keď budú posudzované ich žiadosti o vstup do Severoatlantickej aliancie. TASR prevzala správu z denníka The Guardian.

"Nórsko je spoločne s Dánskom a Islandom pripravené všetkými potrebnými prostriedkami pomôcť svojim severským susedom v prípade, že by sa stali obeťou agresie na svojom území pred získaním členstva v NATO,"
povedal nórsky premiér Jonas Gahr Störe.

Nórsko, Dánsko aj Island sú členskými štátmi NATO.

Švédska premiérka Magdalena Anderssonová v pondelok popoludní oznámila, že jej krajina požiada o vstup do NATO. Krátko predtým sa za podanie žiadosti Švédska o členstvo v Aliancii v parlamentnej rozprave vyslovila väčšina strán. Z ôsmich parlamentných strán boli proti len dve menšie ľavicovo orientované strany, približuje stanica Sky News.


BBC komentuje, že vstup Švédska do NATO by znamenal obrovský obrat, keďže krajina je vojensky neutrálna už 200 rokov.

Hoci Švédsko a Fínsko dosiaľ nie sú členmi NATO, oficiálnymi partnermi Aliancie sa stali v roku 1994 a od konca studenej vojny sa obe krajiny zúčastnili na viacerých misiách NATO.

Švédska a Fínsko - ktoré rozhodnutie podať prihlášku do NATO oznámilo už v nedeľu -, by v prípade prijatia do NATO po prvý raz získali bezpečnostné záruky od jadrových mocností.