< sekcia Zahraničie

Nový vládny dotazník vyplnilo v Maďarsku už vyše milióna ľudí

Ilustračná snímka Foto: TASR Pavol Ďurčo

Vláda dotazníky s 13 otázkami rozoslala v priebehu júna. Občania ich môžu vrátiť vyplnené do 15. augusta.

Budapešť 28. júla (TASR) - Nový dotazník maďarskej vlády vyplnilo už niečo vyše milióna občanov Maďarska. Dotazník sa okrem iného týka aj zdravotných, hospodárskych a medzinárodných súvislostí pandémie koronavírusu. Informoval o tom v utorok štátny tajomník úradu maďarskej vlády Csaba Dömötör, ktorého citovala agentúra MTI.

Dömötör zdôraznil, že občania sa môžu v rámci ďalšej "národnej konzultácie" vyjadriť k tomu, či je potrebné posilniť domáce výrobné kapacity a zriadiť stálu epidemiologickú pozorovaciu službu, prípadne k tomu, či by sa banky a nadnárodné spoločnosti nemali podieľať väčšou mierou na znášaní spoločnej ťarchy.

Vláda dotazníky s 13 otázkami rozoslala v priebehu júna. Občania ich môžu vrátiť vyplnené do 15. augusta.

Konzultácie vo forme politických dotazníkov zasielaných občanom zaviedla druhá Orbánova vláda v roku 2010. Odvtedy sa občania mali touto formou možnosť vyjadriť k otázkam dôchodkov, ústavy, sociálnej sféry, minimálnej mzdy a v dotazníku "Zastavme Brusel!" aj k záležitostiam terorizmu, migrácie, prisťahovaleckej politiky či Európskej únie.

Dotazník "Zastavme Brusel!" z konca roka 2017 o údajnom Sorosovom migračnom pláne vyplnilo rekordných 2,31 milióna ľudí.

Maďarské opozičné strany tvrdia, že vládne konzultácie sú iba drahou vládnou propagandou. Spochybňujú aj pravdivosť informácií o počte respondentov.