< sekcia Zahraničie

Novým dekanom kardinálskeho kolégia sa stal Giovanni Battista Re

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Vo funkcii dekana bude pôsobiť len päť rokov v súlade s novými obmedzeniami, ktoré vlani v decembri zaviedol pápež František.

Vatikán 25. januára (TASR) - Novým dekanom kardinálskeho kolégia, ktoré okrem iného vykonáva voľbu pápeža, sa stal 85-ročný kardinál Giovanni Battista Re. Informoval o tom v sobotu spravodajský server Vatican News.

Voľbu nového dekana kolégia kardinálov potvrdil pápež František. Zároveň schválil aj voľbu zástupcu dekana, ktorým sa stal 76-ročný kardinál Leonardo Sandri, prefekt vatikánskej Kongregácie pre východné cirkvi.

Podľa agentúry APA má pri úmrtí alebo odstúpení pápeža má dekan kardinálskeho kolégia. Okrem iného zvoláva a vedie tzv. konkláve, ktoré volí novú hlavu katolíckej cirkvi. Vzhľadom na vysoký vek by však Battistu Re musel na prípadnom konkláve zastupovať Sandri. Veková hranica účasti na voľbe pápeža je totiž 80 rokov.

V období tzv. sedisvakancie, keď nie je obsadený pápežský stolec, dekan kardinálskeho kolégia vystupuje ako oficiálny zástupca Svätej stolice.

Nového dekana a jeho zástupcu zvolili členovia najvyššej (tzv. biskupskej) triedy zboru kardinálov. Battista Re bude vo funkcii dekana pôsobiť len päť rokov v súlade s novými obmedzeniami, ktoré vlani v decembri zaviedol pápež František.