Quantcast
< sekcia Zahraničie

Novým ohniskom nákazy koronavírusom v Ázii sa po Indii stala Indonézia

Pracovníci v ochranných odevoch kladú do hrobu truhlu s obeťou koronavírusu v Bogore, na Západnej Jáve v Indonézii, 14. júla 2021. Foto: TASR/AP

Tamojšia vláda doteraz zaistila 137,6 milióna dávok vakcín od spoločností Sinovac, AstraZeneca a Moderna, ktoré postačujú pre zhruba 69 miliónov ľudí.

Jakarta 14. júla (TASR) – Indonézia hlásila v stredu po prvý raz viac ako 54 000 nových prípadov nákazy koronavírusom a stala sa tak novým ohniskom infekcie v Ázii. Prekonala totiž najnovšie denné prírastky infikovaných v Indii, ktoré po prudkom vzostupe začali klesať. Informovala o tom agentúra AP.

Ešte pred mesiacom pribúdalo v Indonézii denne zhruba 8000 nakazených. V Indii, dosiaľ najhoršie zasiahnutej ázijskej krajine, zaznamenali v stredu 39.000 nových prípadov. Najviac infikovaných hlásili v Indii v máji, keď ich počet denne stúpal o vyše 400.000. K zlepšeniu situácie prispel podľa AP lockdown v najviac postihnutých oblastiach, ako aj pokrok v očkovaní.

Indonézski predstavitelia sa obávajú, že z ostrovov Jáva a Bali sa šíri nákazlivejší variant delta, pre ktorý zaviedli čiastočný lockdown a zatvorili náboženské objekty, nákupné centrá, parky i reštaurácie.

Indonézsky minister zdravotníctva Budi Gunadi Sadikin poslancom v utorok oznámil, že viac ako 90.000 z celkovo 120.000 nemocničných lôžok pre covidových pacientov je už obsadených. Málo lôžok je k dispozícii predovšetkým v provinciách, ktoré sú ohniskom výskytu variantu delta.

„Predpokladám, že epidémia sa v júli ešte viac rozšíri," varoval v stredu epidemiológ Pandu Riono z Indonézskej univerzity. Dodal, že protipandemické obmedzenia považuje za nedostatočné - vzhľadom na variant delta by mali byť podľa jeho slov dvakrát prísnejšie, než sú.

V stredu hlásilo indonézske ministerstvo zdravotníctva 54.517 novoinfikovaných a 991 úmrtí na covid. Počet potvrdených prípadov od začiatku pandémie sa tak vyšplhal na vyše 2,6 milióna; celkovo evidujú viac ako 69.000 obetí.

Cieľom indonézskej vlády je do marca 2022 zaočkovať viac ako 181 miliónov ľudí z 270-miliónovej populácie krajiny. Zatiaľ je však oboma dávkami zaočkovaných len 15,6 milióna obyvateľov. Tamojšia vláda doteraz zaistila 137,6 milióna dávok vakcín od spoločností Sinovac, AstraZeneca a Moderna, ktoré postačujú pre zhruba 69 miliónov ľudí.