Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Zahraničie

NSA monitorovala telefonickú komunikáciu 35 medzinárodných politikov

Hovorca Bieleho domu Jay Carney. Foto: TASR/AP Photo

Hovorca Bieleho domu Jay Carney povedal, že konkrétne výčitky v súvislosti s aktivitami tajných služieb nebudú verejne komentovať.

Londýn/Brusel 24. októbra (TASR) - Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) podľa dnes zverejnených informácií britského denníka Guardian monitorovala telefonickú komunikáciu 35 čelných medzinárodných politikov.

Guardian sa odvolal na podklady získané od bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena. Dokument mal pochádzať z roku 2006. Mená politikov zverejnené neboli, uviedla tlačová agentúra DPA.

V stredu vzbudilo rozruch tvrdenie, že NSA odpočúvala mobilný telefón nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Téma sa objavila aj na summite EÚ v Bruseli.

Biely dom zdôraznil, že Merkelovej telefón nemonitoruje a monitorovať nebude, k minulosti sa nevyjadril. Hovorca Bieleho domu Jay Carney povedal, že konkrétne výčitky v súvislosti s aktivitami tajných služieb nebudú "verejne komentovať".

Carney tiež podotkol, že nebudú reagovať na každé obvinenie, ktoré sa objaví v novinách. Pripustil, že aféra NSA poškodila vzťahy USA s dôležitými spojencami a že existuje "isté napätie".

Ako ďalej povedal Carney, Spojené štáty majú dôležité, cenné a hlboké priateľstvá a spojenectvá s krajinami, ktoré od Washingtonu požadujú, aby prejavené obavy vzali veľmi vážne. Dodal, že existuje priama komunikácia cez diplomatické kanály na najvyššej úrovni s veľmi blízkymi spojencami v Nemecku.

Hollywoodske hviezdy podporili protestnú kampaň proti NSAViacero hollywoodskych hviezd sa prostredníctvom mediálnej výzvy pridalo k medzinárodnému protestu proti sledovacím aktivitám americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA). Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA.

Medzi osobnosťami, ktoré verejný projekt neziskovej organizácie Electronic Frontier Foundation (EFF) zaoberajúcej sa obhajobou práv na slobodu slova v kontexte digitálnej doby podporili, sú režisér Oliver Stone, herci John Cusack, Will Wheaton i Maggie Gyllenhaalová.

Herec John Cusack.
Foto: TASR/AP


Video je súčasťou snáh EFF o upovedomenie verejnosti na špionážne praktiky NSA pred plánovaným veľkým pochodom s názvom Zastavme naše sledovanie, ktorý sa uskutoční v sobotu vo Washingtone.

Iniciatíva prichádza v čase vzrastajúcich obáv medzinárodného spoločenstva ohľadom podozrení, že Spojené štáty odpočúvali mobilný telefón nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Kritika pritom prichádza aj z radov blízkych spojencov USA.

V tri a pol minútovom spote Stone varuje, že sledovacie systémy nedokážu rozlíšiť medzi oprávnenými cieľmi a radovými občanmi. "Každému Američanovi hrozí riziko, že sa stane obeťou aktivít NSA," hovorí režisér. "Nástroje sledovania neboli nikdy efektívnejšie a hrozba pre naše občianske slobody nikdy väčšia," doplnil John Cusack.