Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Zahraničie

Médiá: Sýria dúfa v lepšie časy, môže ich skomplikovať roztrieštenosť

Na snímke sýrski opoziční bojovníci odstraňujú vládnu sýrsku zástavu z oficiálnej budovy v meste Salamijá, východne od Hamá na severozápade Sýrie 7. decembra 2024 po tom, ako prevzali nad ním kontrolu. Foto: TASR/AP

Zvrhnutie sýrskeho prezidenta Bašára Asada vyvolalo v krajine spomienky na povstania v Egypte, Líbyi, Tunisku a Jemene, ktoré sa skončili občianskou vojnou alebo autoritárskou vládou.

Washington 9. decembra (TASR) - Zvrhnutie sýrskeho prezidenta Bašára Asada vyvolalo v krajine spomienky na povstania v Egypte, Líbyi, Tunisku a Jemene, ktoré sa skončili občianskou vojnou alebo autoritárskou vládou. Sýrčania dúfajú v lepšie časy, píše v analýze The New York Times (NYT).

V roku 2011 boli sýrske protesty súčasťou série revolúcií známych ako arabská jar proti autoritárskym lídrom na celom Blízkom východe. Vo viacerých krajinách mali protesty rýchly úspech, sýrska revolúcia sa zmenila na 13 rokov trvajúcu občiansku vojnu. Zomreli v nej státisíce ľudí, vysídlené boli milióny ďalších a krajina sa rozdelila.

Prekvapivý pád Asada preto umožňuje Sýrčanom pocítiť podľa NYT radosť, akú ľudia zažili pred viac ako desiatimi rokmi v Egypte, Líbyi, Tunisku a Jemene. V týchto štyroch arabských krajinách boli diktátori zvrhnutí oveľa rýchlejšie.

Dynamika v Sýrii vytvára podľa NYT mimoriadne náročné podmienky pre odovzdanie moci. Džihádistická skupina Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) je jednou z viacerých súperiacich opozičných skupín, ktoré sa musia dohodnúť na tom, ako viesť Sýriu v období po Asadovi.

HTS súperí o vplyv s ďalším hnutím podporovaným Tureckom sídliacim na severe krajiny a so sekulárnou alianciou vedenou Kurdami na východe, ktorú zas podporujú USA. Južnú časť ovládajú povstalecké skupiny drúzskej menšiny, ktorá je odnožou islamu.

HTS sa pokúša prezentovať ako umiernené hnutie, ktoré sa snaží zachovať práva menšín vrátane kresťanov, drúzov či alavitov. V USA a ďalších krajín však patrí na zoznam teroristických organizácií, a ak tento sľub nesplní, podľa analytikov by to mohlo viesť k predĺženiu občianskej vojny.

"Nemôžete ľuďom povedať, že sú v bezpečí. Musia tomu veriť," povedal bývalý minister britskej vlády Alistair Burt. "Preto je správanie HTS - a všetkých, ktorí majú v súčasnosti zbrane v oslobodených mestách - také dôležité," dodal.

Očakáva sa, že zahraničné mocnosti ako Irán, Turecko, Rusko a Spojené štáty, ktoré podporujú rôzne strany konfliktu, sa budú snažiť udržať si vplyv aj v novej ére. To môže predĺžiť vnútorné spory v Sýrii. Nejasná zostáva aj úloha bývalých generálov a šéfov bezpečnostných zložiek počas vlády Asada. Mohli by sa však ukázať ako rozhodujúci prvok v hre o moc.

Odchod Asada vzhľadom na zložitosť vnútornej situácii Sýrie skôr prehĺbi rozpory z 13 rokov trvajúcej vojny, než aby ich zacelil. Vojnové skúsenosti však môžu Sýrčania pomôcť dosiahnuť to, čo sa nepodarilo v iných krajinách na Blízkom východe. Mnohí si myslia, že budúcnosť nebude horšia ako režim Bašára Asada.

Jeho odmietnutie vzdať sa moci v roku 2011 viedlo ku krvavej občianskej vojne, ktorá vyhnala milióny ľudí z domovov, zničila veľkú časť krajiny a viedla k vzniku teroristických skupín ako Islamský štát (ISIS).

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.