< sekcia Zahraničie

Obama po prvý raz ako prezident navštívil indiánsku rezerváciu

Americký prezident Barack Obama vôbec po prvý raz od nástupu do úradu navštívil indiánsku rezerváciu, keď ho v rezervácii Stojaca skala v Severnej Dakote privítali zástupcovia kmeňa Siouxov. Foto: TASR/AP Photo

Prezidentský pár sledoval aj slávnosť, na ktorej si jej účastníci tancom a spevom uctili veteránov americkej armády spomedzi pôvodných obyvateľov Ameriky.

Cannon Ball 14. júna (TASR) - Americký prezident Barack Obama vôbec po prvý raz od nástupu do úradu navštívil indiánsku rezerváciu, keď ho v rezervácii Stojaca skala v Severnej Dakote privítali zástupcovia kmeňa Siouxov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Obama sa počas svojej návštevy, na ktorej ho sprevádzala aj prvá dáma Michelle Obamová, snažil obyvateľov rezervácie ubezpečiť o záujme jeho vlády na silných vzťahoch medzi Washingtonom a pôvodnými obyvateľmi Ameriky.

Niektorí indiáni prišli na stretnutie s Obamom a jeho manželkou v klasickom odeve a s pestrofarebnými čelenkami na hlavách. Prezidentský pár sledoval aj slávnosť, na ktorej si jej účastníci tancom a spevom uctili veteránov americkej armády spomedzi pôvodných obyvateľov Ameriky.

"Môžeme nasledovať vedenie najslávnejšieho obyvateľa Stojacej skaly - Sediaceho býka, ktorý povedal: 'Dajme hlavy dohromady, aby sme zistili, čo môžeme vybudovať pre svoje deti'" uviedol Obama.

Fotogaléria: Barack Obama navštívil indiánsku rezerváciu


Obama dostal meno Čierny orol

Americký prezident Barack Obama vôbec po prvý raz od nástupu do úradu navštívil indiánsku rezerváciu, keď ho v rezervácii Stojaca skala v Severnej Dakote privítali zástupcovia kmeňa Siouxov.
Foto: TASR/AP Photo
Obama sa usiloval získať priazeň pôvodných obyvateľov Ameriky v roku 2008, keď po prvý raz kandidoval za prezidenta USA. Obamu vtedy slávnostne "adoptoval" kmeň Vraních Indiánov v Montane a dostal indiánske meno Čierny orol.

Od ujatia sa funkcie Obama každoročne víta predstaviteľov indiánskych kmeňov v Bielom dome a navrhol navýšenie rozpočtu pre kmeňové spoločenstvá. Biely dom zároveň v piatok oznámil nové plány vrátane reformy vzdelávania v rezerváciách, zavedenia vysokorýchlostného internetu a organizovania odbornej prípravy pre učiteľov.

Pôvodní obyvatelia Ameriky tvoria jedno percento populácie v USA. Niektoré rezervácie majú až 80-percentnú nezamestnanosť a chudoba postihuje asi štvrtinu indiánskeho obyvateľstva.

Americký prezident Barack Obama vôbec po prvý raz od nástupu do úradu navštívil indiánsku rezerváciu, keď ho v rezervácii Stojaca skala v Severnej Dakote privítali zástupcovia kmeňa Siouxov.
Foto: TASR/AP Photo