Quantcast
< sekcia Zahraničie

Obama skráti návštevu Španielska, príde do Dallasu

Americký prezident Barack Obama. Foto: TASR

Americký prezident plánuje vycestovať do Dallasu začiatkom budúceho týždňa.

Varšava/Dallas/Washington 9. júla (TASR) - Americký prezident Barack Obama skráti svoju pracovnú cestu v Európe o jeden deň v dôsledku streľby v Dallase, ktorá si vyžiadala životy piatich policajtov. Oznámil to v noci nadnes hovorca Bieleho domu Josh Earnest.

Obama, ktorý je momentálne na summite NATO vo Varšave, ešte dnes odcestuje do Španielska, avšak zdrží sa tam menej než plánoval. V Madride bude rokovať s najvyššími predstaviteľmi krajiny, potom odíde do mesta Rota, kde má na programe stretnutie s americkými vojakmi. Kultúrny program v Seville však už z jeho itinerára vypadol a v nedeľu sa namiesto toho vráti do vlasti.

Začiatkom budúceho týždňa potom vycestuje do Dallasu na žiadosť starostu mesta Mika Rawlingsa, informovala televízia ABC News.

"Prezident bude pokračovať v zjednocovaní ľudí na podporu našich policajtov a komunít a v hľadaní spoločnej platformy pre debatu o politických návrhoch riešenia pretrvávajúcich rasových rozdielov v našom trestnoprávnom systéme," citovala Earnesta agentúra DPA.

Pri streľbe, ku ktorej došlo v noci na piatok počas protestnej akcie v centre Dallasu, zahynulo päť policajtov. Zranenia utrpeli ďalší siedmi príslušníci polície a dvaja civilisti.

Muž podozrivý zo streľby počas vyjednávania vyhlásil, že ho rozhnevali nedávne prípady zastrelenia černochov americkými policajtmi. Podľa vlastných slov chcel zabiť belochov, predovšetkým bielych policajtov. Zdôraznil tiež, že konal na vlastnú päsť a nebol v spojení so žiadnou skupinou.

Na viacerých miestach v USA sa medzitým konali pochody reagujúce na zastrelenie dvoch černochov policajtmi v Baton Rouge a v St. Paul i streľbu v Dallase. Čierni raperi Snoop Dogg a The Game stáli na čele pochodu k policajnému riaditeľstvu v Los Angeles, kde sa stretli so starostom a šéfom polície. Požadovali zlepšenie vzťahov medzi policajtmi a členmi menšín, informovala agentúra AP.