Quantcast
< sekcia Zahraničie

Obete chorôb spôsobených útokmi z 11.9. prevýšili počet priamych obetí

V USA teroristická organizácia al-Káida uskutočnila útok unesenými lietadlami na obe veže Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku a na budovy Pentagónu vo Washingtone a v Pensylvánii. Pri teroristickom čine zahynulo 2973 ľudí. Foto: TASR/AP

VCF pôvodne fungoval v rokoch 2001-04 a v roku 2011 bol opätovne otvorený. Celkovo poskytol odškodné vo výške viac ako 8,95 miliardy dolárov pre viac ako 40.000 ľudí.

New York 8. septembra (TASR) - Na následky chorôb spojených s teroristickými útokmi v USA z 11. septembra 2001 zrejme zomrelo viac ľudí, ako ich prišlo o život počas samotných útokov. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na utorkovú správu fondu na odškodnenie obetí týchto útokov.

Fond s názvom The September 11 Victim Compensation Fund (VCF) od svojho opätovného otvorenia v roku 2011 zaznamenal viac ako 67.000 žiadostí o odškodnenie. Takmer 3900 z nich bolo podľa fondu poslaných v mene osôb, ktoré údajne zomreli na ochorenie spojené s útokmi. Takmer 50 percent ľudí, ktorí v posledných rokoch takúto žiadosť podali, trpelo rakovinou.

"Znamená to, že počet ľudí, ktorí podľa domnienok po útokoch z 11. septembra 2001 zomreli na následky ochorenia vyvolaného útokmi, prevýšil počet počet ľudí, ktorí zomreli priamo 11. septembra 2001," povedala správkyňa fondu Rupa Bhattacharyyová.

Na archívnej snímke newyorskej polície letecké fotografie teroristického útoku na Svetové obchodné centrum ( WTC ) v New Yorku z 11. septembra 2001.
Foto: TASR/AP


Členovia teroristickej siete al-Káida pred 20 rokmi uniesli štyri civilné lietadlá, pričom dvoma narazili do budov Svetového obchodného centra v New Yorku a jedno naviedli na sídlo ministerstva obrany (Pentagón) pri Washingtone.

Štvrté lietadlo ako jediné nezasiahlo plánovaný cieľ a havarovalo pri obci Shanksville v štáte Pensylvánia po tom, čo sa niektorí pasažieri a členovia posádky pokúsili dostať ho späť pod svoju kontrolu. Pri útokoch zahynulo celkovo 2977 ľudí, vyše 25.000 utrpelo zranenia.

Chaos v uliciach v bezprostrednej blízkosti výškových budov Svetového obchodného centra (WTC) krátko po tom, čo sa jedna z nich zrútila.
Foto: TASR/AP


Fond VCF na odškodnenie obetí bol založený s cieľom poskytnúť kompenzáciu pozostalým po obetiach útokov z 11. septembra 2001 a ľuďom, ktorí utrpeli fyzickú ujmu v dôsledku týchto útokov alebo pri bezprostrednom odstraňovaní škôd, uvádza fond na svojej oficiálnej webovej stránke.

VCF pôvodne fungoval v rokoch 2001-04 a v roku 2011 bol opätovne otvorený. Celkovo poskytol odškodné vo výške viac ako 8,95 miliardy dolárov pre viac ako 40.000 ľudí, dodáva AFP.