< sekcia Zahraničie

OBSE: Na východe Ukrajiny sa dodržiava prímerie

Ilustračné foto Foto: TASR/AP/Evgeniy Maloletka

Zastavenie priamych bojov v Donbase dnes potvrdil aj predstaviteľ samozvanej proruskej Doneckej ľudovej republiky.

Moskva 16. septembra (TASR) - Medzinárodní pozorovatelia na východe Ukrajiny dnes konštatovali, že obe strany konfliktu počas uplynulých dvoch týždňov v prevažnej miere dodržiavali dohodu o prímerí, ktorá nadobudla platnosť 1. septembra.

Na tlačovej konferencii v Kyjeve to dnes uviedol podpredseda pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Alexander Hug.

Hug však súčasne upozornil na pohyby vojsk na územiach kontrolovaných vládnymi silami a varoval, že boje sa môžu kedykoľvek obnoviť, ak zbrane zostanú v blízkosti frontovej línie.

Pokles vojenských aktivít a miestami až zastavenie útokov zaznamenávajú v posledných dňoch obe strany konfliktu. V Kyjeve to dnes potvrdil hovorca síl zúčastňujúcich sa na vládnej protiteroristickej operácii (ATO) Andrij Lysenko, ktorý súčasne informoval, že pri ojedinelých incidentoch nedošlo k obetiam na životoch, ale dvaja vládni vojaci boli zranení.

Zastavenie "priamych bojov" v Donbase dnes potvrdil aj predstaviteľ samozvanej proruskej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin, ktorý podľa proseparatistickej agentúry DAN informoval, že "Ukrajina zrušila mobilizáciu, začala demobilizáciu a v druhom slede aj s odsunom vojenskej techniky".

Proruské sily a vládne jednotky sa v minulosti dohodli na prímerí už dvakrát, ani jeden z týchto pokusov o zastavenie paľby však nebol úspešný. Konflikt na východe Ukrajiny si vyžiadal už viac než 8000 obetí.