< sekcia Zahraničie

Obyvatelia Zimbabwe trpeli pod Mugabem príliš dlho

Robert Mugabe, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Mugabe bol v minulosti oslavovaný ako osloboditeľ, ktorý bývalú britskú kolóniu Rodéziu zbavil belošskej nadvlády.

Londýn 6. septembra (TASR) - Obyvatelia Zimbabwe podľa britského ministerstva zahraničných vecí "trpeli príliš dlho" pod "autokratickou vládou" zosnulého bývalého prezidenta Roberta Mugabeho, píše agentúra DPA.

"V Zimbabwe sú dnes po smrti Roberta Mugabeho zmiešané emócie... Vyjadrujeme sústrasť tým, ktorý smútia nad Mugabeho smrťou," uvádza sa vo vyhlásení hovorcu britskej diplomacie.

"Zimbabwčania však trpeli príliš dlho v dôsledku Mugabeho autokratickej vlády. Dúfame, že v tejto novej ére môže Zimbabwe pokračovať po demokratickejšej a prosperujúcejšej ceste," tlmočil stanovisko Británie, ktorá je bývalou koloniálnou mocnosťou Zimbabwe.

Podľa nemenovaného vysokopostaveného zimbabwianskeho diplomata Mugabe zomrel v Singapure v piatok približne o 10.40 h miestneho času (04.40 h SELČ).

Mugabe bol v minulosti oslavovaný ako osloboditeľ, ktorý bývalú britskú kolóniu Rodéziu zbavil belošskej nadvlády. Neskôr však podľa AFP využíval na udržanie moci útlak a šírenie strachu.

Mugabe vládol železnou rukou v Zimbabwe v rokoch 1980 - 2017 a v krajine počas jeho režimu nastala jedna z najväčších hyperinflácií na svete.


Prehľad najdlhšie vládnucich afrických lídrov:


Africký rekord v čase strávenom pri moci drží zosnulý etiópsky cisár Haile Selassie; po 44-ročnom vládnutí ho zosadili v roku 1974.

Líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorý vládol železnou päsťou takmer 42 rokov, zabili v roku 2011 po tom, ako sa protestné hnutie zmenilo na ozbrojený konflikt.

Omar Bongo vládol v Gabone viac než 41 rokov až do svojej smrti v roku 2009, keď podľahol rakovinovému ochoreniu.

Angolský prezident José Eduardo dos Santos odstúpil v septembri 2017 po tom, ako viedol svoju krajinu 38 rokov.

Spomedzi afrických lídrov, ktorí sú stále pri moci, je druhým najdlhšie slúžiacim prezident Kamerunu Paul Biya; v úrade pôsobí vyše 36 rokov. Vlani v októbri ho zvolili do siedmeho funkčného obdobia.

Prezident Konžskej republiky Denis Sassou Nguesso strávil vo svojom úrade 35 rokov, avšak nie súvisle. Prvý raz slúžil v rokoch 1979 - 1992 a do funkcie sa vrátil v roku 1997 na konci občianskej vojny. Opätovne ho zvolili v marci 2016.

Ugandský prezident Yoweri Museveni je pri moci 33 rokov. Do úradu nastúpil v januári 1986 po tom, ako zvíťazil vo vojne, ktorá zosadila brutálneho diktátora Idiho Amina. Do piateho prezidentského mandátu ho zvolili vo februári 2016.

Posledným absolutistickým monarchom v Afrike je kráľ štátu Eswatini, bývalého Svazijska, Mswati III., ktorý usadol na trón v apríli 1986, pred viac než 33 rokmi.