< sekcia Zahraničie

Chorvátsky vzdušný priestor zabezpečí zrejme Maďarsko a Taliansko

Ilustračná foto. Foto: TASR/AP

Záhreb pred mesiacom vypísal verejnú súťaž na nákup viacúčelových vojenských lietadiel po tom, čo vlani nevyšiel obchod s izraelskými bojovými lietadlami F-16C/D Barak.

Budapešť 10. februára (TASR) - Na ochranu svojho vzdušného priestoru od roku 2023 Chorvátsko dočasne požiada svojich spojencov zo Severoatlantickej aliancie. Túto úlohu by zrejme mohli plniť Maďarsko a Taliansko, uviedol v pondelok spravodajský server 24.hu s odvolaním sa na chorvátsky denník Jutarnji List.

Podľa denníka minister obrany Damir Krstičevič nedávno vyhlásil, že nevidí šancu na to, aby vláda ešte tento rok podpísala dohodu o zaobstaraní nových bojových lietadiel. Záhreb pred mesiacom vypísal verejnú súťaž na nákup viacúčelových vojenských lietadiel po tom, čo vlani nevyšiel obchod s izraelskými bojovými lietadlami F-16C/D Barak.

Jutarnji List dodáva, že Chorvátsko má k dispozícii osem vojenských stíhačiek MiG-21bisz a štyri cvičné MiG-21UM, ktoré sú po generálnej oprave. Obnovu strojov sprevádzal škandál, pretože sa zistilo, že pôvodné lietadlá kúpené od Ukrajiny boli poskladané z dielov zadovážených z rôznych krajín. Ich používanie bolo sprevádzané množstvom porúch, lietať v súčasnosti môže z nich iba niekoľko. Od roku 2023 však už tieto stroje nemôžu lietať, pretože im končí životnosť.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)