Quantcast
< sekcia Zahraničie

Ochrnutý Talian ukončil svoj život ako prvý asistovanou samovraždou

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Etický výbor schválil Carboniho žiadosť o ukončení vlastného života na konci minulého roka, no toto rozhodnutie vyvolalo v tradične katolíckom Taliansku rozporuplné reakcie.

Rím 17. júna (TASR) - Ochrnutý Talian Federico Carboni vo štvrtok ukončil svoj život asistovanou samovraždou. Povolenie na vykonanie tohto zákroku získal od etického výboru ako prvý človek v Taliansku. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Carboni (44) z obce Senigallia v regióne Marky zomrel vo štvrtok v dopoludňajších hodinách po tom, čo si sám podal smrtiacu látku prostredníctvom špeciálneho prístroja. Informovala o tom organizácia Luca Coscioni Association, ktorá sa Carboniho prípadom zaoberala.

Napomáhanie pri samovražde je v Taliansku oficiálne protizákonné a hrozí zaň 5 – 12 rokov za mrežami. Taliansky ústavný súd však v roku 2019 rozhodol, že pomôcť niekomu, kto "neznesiteľne trpí" a zároveň je schopný samostatne sa rozhodovať, nie je vždy trestným činom.

Až do svojej smrti bol Carboni verejnosti známy pod prezývkou "Mario". Pred nehodou, v dôsledku ktorej si pred 10 rokmi zlomil chrbticu a zostal úplne ochrnutý, pracoval ako vodič nákladného auta.

"Nepopieram, že mi je ľúto siahnuť si na život. Keby som tvrdil niečo iné, klamal by som, lebo život je skvelý a máme ho len jeden," uviedol Carboni pred smrťou. Dodal, že urobil všetko preto, aby príznaky choroby zmiernil, no podľa jeho vlastných slov už bol "fyzicky aj psychicky na konci so silami".

Keďže Taliansko oficiálne asistovanú samovraždu nepovoľuje, Carboni musel zaplatiť 5000 eur za smrtiacu látku aj zdravotnícke príslušenstvo.

Etický výbor schválil Carboniho žiadosť o ukončení vlastného života na konci minulého roka, no toto rozhodnutie vyvolalo v tradične katolíckom Taliansku rozporuplné reakcie.