Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Zahraničie

Od atentátu na I. Gándhíovú, prezývanú Matka Indie, uplynulo 40 rokov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Život dvojnásobnej indickej premiérky ukončili dvaja sikhskí členovia jej osobnej stráže.

Naí Dillí/Bratislava 31. októbra (TASR) - V dejinách Indie zohrala Indira Gándhíová dôležitú úlohu a výrazne prehovorila do osudu tejto juhoázijskej krajiny. Patrí medzi najväčšie postavy 20. storočia. Keď v roku 1999 spoločnosť BBC pripravila hlasovanie o najvýznamnejšej žene uplynulého tisícročia, predbehla aj anglickú kráľovnú Alžbetu II. a Matku Terezu.

Život dvojnásobnej indickej premiérky ukončili dvaja sikhskí členovia jej osobnej stráže. Od atentátu na političku a štátničku Indiru Gándhíovú uplynie vo štvrtok 31. októbra 40 rokov.

Indira Prijadaršiní Gándhíová sa narodila 19. novembra 1917 v Iláhábáde do rodiny Džaváharlála Néhrúa, prvého premiéra nezávislej Indie a jedného z najbližších spolupracovníkov obnoviteľa indickej samostatnosti Mahátmu Gándhího. Slávne priezvisko získala vďaka manželstvu s novinárom a politikom Férózom Gándhím, ktorý nebol príbuzný Mahátmu Gándhího.

Politiku vnímala odmalička, pretože rodičovský dom bol centrom boja za nezávislosť Indie od Britov. Všetkých z rodiny striedavo väznili a preto návštevám v rodinnom sídle často hovorievala: "Je mi ľúto, idete zbytočne. Starý otec, otec a mama sú vo väzení."

Vzdelanie získala na švajčiarskych školách a v Oxforde. Po smrti matky v roku 1936 žila v blízkosti otca a pohybovala sa v prostredí vrcholnej politiky. V roku 1960 sa stala predsedníčkou strany Indický národný kongres (INC).

V roku 1966 ju zvolili prvýkrát za predsedníčku indickej vlády, v premiérskom kresle zostala až do roku 1977. Návrat na politické výslnie zaznamenala v roku 1980, kedy sa vrátila na čelo vlády. Obdivovali ju pre jej sociálne programy zamerané na najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva, ale kritizovali za autoritatívne kroky proti opozícii.

Na domácej scéne si veľkú popularitu získala najmä vďaka programu s ústredným heslom "Odstránime chudobu". Za jej vlády vyslala India v roku 1971 prvú družicu do vesmíru a v oblasti hospodárstva mala jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík na svete.

V zahraničnej politike pokračovala Indira Gándhíová v stopách svojho otca Džaváharlála Néhrúa a patrila k popredným lídrom hnutia nezúčastnených krajín. V roku 1971 zvíťazila India vo vojne nad Pakistanom, čo viedlo k založeniu štátu Bangladéš.

Počas druhého funkčného obdobia čelila narastajúcim územným nárokom sikhských separatistov a ich ozbrojeným útokom. Situáciu v júni 1984 prudko vyostril zásah indickej armády proti radikálnym sikhom, ktorí sa opevnili v priestoroch posvätného Zlatého chrámu v Amritsare a vyhlásili nezávislosť Pandžábu. Vojenská operácia si vyžiadala viac ako 800 mŕtvych.

Odpoveďou sikhov na násilné riešenie nepokojov v provincii Pandžáb bol atentát na premiérku. Indiru Gándhíovú (66) zastrelili 31. októbra 1984 v záhrade vládnej rezidencie v Naí Dillí dvaja osobní strážcovia práve z radov sikhov. Atentátnici Beant Singh a Satwant Singh ju zasiahli revolverom a samopalom 33 ranami do pŕs a do brucha. Beanta Singha zabili okamžite po incidente počas prestrelky s ostatnými členmi ochranky a Satvanta Singha, ktorý sa vzdal, odsúdili na trest smrti obesením.

Túto tragickú udalosť pripomína v záhrade rezidencie sklenená plastika Krištáľová rieka. Ide vlastne o krištáľový chodník a Indii toto umelecké dielo darovalo v roku 1988 Československo.

Prakticky vzápätí po atentáte vypukli medzi hinduistami a sikhami krvavé nepokoje so stovkami mŕtvych. Sikhov v celej krajine, predovšetkým v Naí Dillí, hromadne znásilňovali a vraždili, ich domy domy a obchody podpaľovali.

Súd v indickej metropole odsúdil 20. novembra 2018 na trest smrti jednu z osôb spájaných s násilnosťami v roku 1984. Išlo o prvý takýto rozsudok od roku 1996 a zároveň prvý odvtedy, ako sa spomínanými udalosťami začala v roku 2015 zaoberať osobitná vyšetrovacia skupina.




Zdroj: kol.: Kronika ľudstva (1992); kol.: Kronika 20. storočia (2000)

Šatan má plán: Ak sa Ramsay nevylieči, Országh prevezme Slovákov

Országh povedie národný tím v rámci prvej fázy záverečného bloku prípravy na MS tento týždeň vo Švajčiarsku.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že USA vedú priame rokovania s Iránom o jeho nukleárnom programe.

- Jemenskí povstalci húsíovia tvrdia, že zaútočili na vojenský objekt v Izraeli a napadli dva americké torpédoborce v Červenom mori.

- Európska komisia (EK) navrhuje zaviesť odvetné clá na niektoré tovary z USA vo výške 25 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

- Grónsky parlament Inatsisartut sa zišiel na ustanovujúcej schôdzi v novom zložení po marcových voľbách a vyslovil dôveru novej vláde premiéra Jensa-Frederika Nielsena.

- Šéfovia šiestich agentúr Organizácie Spojených národov (OSN) vyzvali na urýchlené obnovenie prímeria v Pásme Gazy a varovali pred nedostatkom pomoci a hladom.

- Hraničným priechodom Bílá-Bumbálka – Makov nebude od utorka možné prevážať zvieratá, živočíšne produkty a krmivá, otvorený však zostane pre vozidlá, ktoré prepravujú akýkoľvek iný tovar.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Pápež František daruje Ukrajine štyri sanitky, ktoré budú nasadené na frontových líniách. Informoval o tom Vatikán.

- Nemecký cyklista Maximilian Schachmann sa stal víťazom prvej etapy pretekov Okolo Baskicka.

- Rusko oznámilo, že jeho jednotky postúpili na východe Ukrajiny v blízkosti Luhanskej oblasti, kde ohrozujú posledné územia pod kontrolou ukrajinských vojsk.

- Americký prezident Donald Trump pohrozil Číne zvýšením ciel o ďalších 50 %, ak Peking nezruší odvetné clá.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky (SLAK) sa dočasne uzatvára 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom.

- Kanada podala v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sťažnosť na vysoké clá na dovoz áut do USA.

- Clá na dovoz do USA spôsobia veľkú ranu nemeckej ekonomike, oddialia jej oživenie a možno po prvý raz v novodobej histórii budú mať z následok pokračovanie recesie už k tretí rok po sebe, varovali analytici.

- Koaličná SNS odmieta útoky zo strany podpredsedu Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara a ministra financií Ladislava Kamenického (obaja Smer-SD). Tí v súvislosti s návrhom šéfa SNS Andreja Danka o zrušení transakčnej dane hovoria, že sa spája s opozíciou, najmä PS.

- Európania ukázali jednotu v reakcii na nové clá amerického prezidenta Donalda Trumpa. V Luxemburgu po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci - segment obchod to uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) vníma potenciálne zavedenie možnosti pre dôchodkové správcovské spoločnosti využiť majetok z druhého piliera na investovanie do infraštruktúry Slovenska pozitívne.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v pondelok Rusko, aby prestalo používať tzv. taktiku zdržiavania a súhlasilo s prímerím na Ukrajine, ktoré navrhol americký prezident Donald Trump.

- Drobnochovatelia, ktorých zvieratá museli byť zlikvidované pre nákazu slintačky a krívačky (SLAK), by mali dostať odškodnenie tento týždeň.

- Vyšetrovatelia v ruskom meste Krasnojarsk odhalili a rozbili gang kupliarov, ktorý pôsobil na území Krasnojarského kraja a Novosibirskej oblasti a nútil k poskytovaniu sexuálnych služieb viac ako 20 žien.