Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Zahraničie

Od Noci dlhých nožov, čistiek v nacistickom Nemecku, uplynulo 90 rokov

Na archívnej snímke z 6. októbra 1938 vidno Adolfa Hitlera (druhý zľava), ako stojí pri ostnatom drôte v blízkosti opevnenia Kreuzbuche v Nemecku potom, čo nemecké vojská postúpili a obsadili druhé pásmo Sudetov. Foto: TASR/AP

Na samom vrchole zoznamu nežiadúcich osôb bol Ernst Röhm niekdajší blízky spojenec Adolfa Hitlera, ktorý mu výrazne pomohol pri vzostupe k moci.

Berlín/Bratislava 29. júna (TASR) - Rok a pol po svojom nástupe k moci rozpútal Adolf Hitler v krajine nacistické čistky s cieľom obmedziť vplyv oddielov Sturmabteilung (SA) a ich veliteľa Ernsta Röhma, ako aj umlčať kritikov. Svojou brutálnou akciou, počas ktorej odstránil desiatky protivníkov aj do budúcnosti ukázal, ako bude s potenciálnymi kritikmi zaobchádzať.

Od začiatku akcie, nazvanej Noc dlhých nožov (Nacht der langen Messer) uplynie v nedeľu 30. júna 90 rokov.

Na samom vrchole zoznamu nežiadúcich osôb bol Ernst Röhm niekdajší blízky spojenec Adolfa Hitlera, ktorý mu výrazne pomohol pri vzostupe k moci. Vodca organizácie SA (Sturmabteilung - útočné oddiely) patril k Hitlerovým najbližším ľuďom a ako jeden z mála mu mohol tykať. Jeho jednotky SA, v tom období mali už približne tri milióny príslušníkov, však boli príliš ambiciózne a sebavedomé, napokon tak, ako on samotný. Röhm napríklad neskrýval ambície zlúčiť armádu a SA pod svoje velenie, čo Hitler vnímal ako priame ohrozenie moci.

Nacistická propaganda zdôvodňovala akciu tým, že Röhm pripravoval prevrat s cieľom zvrhnúť Hitlera. Úlohu katov počas Noci dlhých nožov zohrali príslušníci elitných oddielov SS (Schutzstaffel) a gestapa. Esesáci pozatýkali v noci z 29. na 30. júna 1934 prekvapených a nič netušiacich vodcov SA. Vyťahovali ich z postelí aj krčiem.

Medzi prvými bol počas dovolenky zadržaný práve Röhm. Na dvere izby, v ktorej spal zabúchal Hitler. Keď mu rozospatý veliteľ SA otvoril, prekvapený cúvol, ale vzápätí sa radostne rozosmial a chcel sa vrhnúť s otvoreným náručím k Hitlerovi. Ten ho odstrčil a povedal jedinú vetu: "Si zradca a strana s tebou zakrúti!"

Hitler využil čistky aj na útoky voči kritikom režimu respektíve na vyrovnanie si účtov so starými nepriateľmi. Medzi zavraždenými bol napríklad bývalý ríšsky kancelár Kurt von Schleicher s manželkou, bývalý minister obrany generál Ferdinand von Bredow, blízky spolupracovník von Schleichera, či zakladajúci člen a generálny tajomník Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP) Gregor Strasser. Počas krvavých čistiek bolo zlikvidované prakticky celé vedenie SA a mnoho ďalších členov NSDAP.

Napriek názvu trvala čistka, ktorú nacisti propagandisticky označovali aj ako Röhmov puč, niekoľko dní. Veliteľ SA Ernst Röhm bol zastrelený ako posledný 1. júla 1934 v cele mníchovskej väznice Stadelheim rukami Theodora Eickeho a Michaela Lipperta. Na stolíku hneď vedľa postele mal položenú pištoľ, aby si zobral život sám, čo odmietol so slovami: "Ak ma majú zabiť, nech to urobí Adolf sám!"

Údaje o celkovom počte obetí sa rôznia. Najčastejšie sa uvádza 85 mŕtvych, podľa niektorých zdrojov sa odhaduje, že zavraždených bolo od sto do niekoľkých stoviek ľudí. "Táto prvá kríza moci bola vyriešená nacistickým spôsobom," napísal historik John Bradley v knihe Dejiny Tretej ríše: Nemecko v období nacizmu.

Až po vyše dvadsiatich rokoch, v roku 1956, začali mníchovské úrady vyšetrovanie Noci dlhých nožov. Pred mužov v talároch sa postavil aj Michael Lippert, ktorý sa spolu s Theodorom Eickem podieľal na Röhmovej poprave. V polovici mája 1957 si vypočul rozsudok - 18 mesiacov za mrežami. Druhý člen popravčej čaty Eicke zahynul vo februári 1943 počas bitky o Charkov.

V Nemecku proti Noci dlhých nožov nikto neprotestoval, naopak mnohí túto akciu privítali. V utorok 3. júla 1934 prijala vláda uznesenie, v ktorom sa hovorilo, že opatrenia, ktoré sa museli urobiť na likvidáciu vlastizradných útokov 30. júna a následne 1. a 2. júla 1934 boli v zmysle núdzovej obrany štátu v plnej zhode s právom. Teror bol povýšený na zákon.

Prezident: Odkaz obetí fašizmu je aktuálny aj v súčasnosti

Prezident pripomenul, že tento rok si nepripomíname iba 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny, ale aj oslobodenie Bratislavy a ďalších miest a obcí v rámci celého Slovenska.

- Letecký útvar Ministerstva vnútra (MV) SR prostredníctvom aktivácie modulu EURACARE Flight & Shelter v stredu evakuoval 13 pediatrických pacientov pochádzajúcich z Pásma Gazy spolu s ich rodinnými príslušníkmi.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Alexandra Ovečkina delia už iba dva góly od vyrovnania historického zápisu v hokejovej NHL. V noci na štvrtok skóroval v treťom dueli za sebou a dostal sa na métu 892 gólov v základnej časti.

- Maďarská vláda sa rozhodla ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde (ICC). Vo štvrtok to potvrdil šéf úradu vlády Gergely Gulyás. V ten istý deň do Maďarska pricestoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, na ktorého ICC vydal zatykač.

- Spoločnosť Volkswagen (VW) Slovakia uzavrela rok 2024 so solídnymi výsledkami. Obrat sa zvýšil medziročne o 6 % na 12,5 miliardy eur a zisk pred zdanením o 11 % na 355 miliónov eur.

- Ruská generálna prokuratúra prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Telegram označila za nežiadúcu činnosť neziskovej organizácie na podporu prevencie pred vírusom HIV. Jej zakladateľom je hudobník Elton John. Informuje TASR podľa správy ruskej agentúry TASS.

- Lekár z Kliniky plastickej chirurgie v Nemocnici Ružinov v Bratislave mal pozitívny výsledok na nedovolené látky.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali štvrtkové rokovanie termínovaným bodom, a to vládnym návrhom zákona o podpore prioritných okresov, ktorého predkladateľom je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

- Záver stredajšieho istanbulského futbalového derby medzi Fenerbahce a Galatasarayom (1:2) priniesol bizarný incident. Tréner domácich Jose Mourinho po konci štvrťfinálového duelu Tureckého pohára napadol kormidelníka hostí Okana Buruka, ktorého potiahol za nos.

- Slovenská verejnosť a kultúrna obec sa vo štvrtok rozlúči s popredným filmovým, divadelným a rozhlasovým hercom Štefanom Kvietikom.

- Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Kremnice sprístupnia vo štvrtok v Štátnom archíve v Banskej Bystrici, pracovisko Archív Kremnica, verejnosti výstavu s názvom Oslobodenie Slovenska 1945.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestoval vo štvrtok skoro ráno do Maďarska. S odvolaním sa na status maďarského ministra Kristófa Szalaya-Bobrovniczkého o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Palestínske militantné hnutie Hamas Hnutie odmietlo najnovší izraelský návrh na prímerie v palestínskom Pásme Gazy, uviedli v stredu pre agentúru AFP dvaja predstavitelia tohto hnutia, píše TASR.

- Hokejisti Caroliny Hurricanes a Toronta Maple Leafs si v noci na štvrtok zabezpečili účasť v play off NHL. Carolina zdolala doma Washington Capitals 5:1.

- Viaceré západné štáty považujú clá, ktoré americký prezident Donald Trump zaviedol na obchodných partnerov USA, za nesprávny krok a chcú sa pokúsiť o dohodu s USA. Vyplýva to z prvých reakcií západných politikov na Trumpovo.

- Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot v stredu varoval, že vojenská konfrontácia s Iránom bude „takmer nevyhnutná“, ak rozhovory o jeho jadrovom programe budú neúspešné.

- Nové clá, ktorých zavedenie prezident USA Donald Trump oznámil v stredu vo Washingtone, začnú platiť 5. a 9. apríla. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Väčšina poslancov Európskeho parlamentu chce, aby Európska únia reagovala rozhodne na ruskú agresiu na Ukrajine, konflikt na Blízkom východe aj na návrat tzv. veľmocenskej politiky. Vyplýva to zo stredajšieho vyhlásenia EP, na ktoré sa odvoláva TASR.

- Členské štáty NATO v prvých troch mesiacoch tohto roka prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú pomoc za viac než 20 miliárd dolárov, oznámil v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že EÚ je pripravená reagovať na nové colné tarify, ktoré v stredu 2. apríla oznámil americký prezident Donald Trump.