Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 15. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia Zahraničie

Od roku 1945 je v konflikte viac krajín ako kedykoľvek predtým

Na snímke Palestínčania sa pozerajú na následky izraelského bombardovania v utečeneckom tábore Nuseirat v pásme Gazy. Foto: TASR-AP

V prvej trojke najmierovejších krajín sveta sú Island, Írsko a Rakúsko.

Londýn 11. júna (TASR) – Celkovo 92 krajín, najviac od skončenia druhej svetovej vojny v roku 1945, je v súčasnosti zapojených do vojnových konfliktov. Vyplýva to z 18. vydania Globálneho indexu mieru, ktorý v utorok zverejnil v Londýne Inštitút pre ekonomiku a mier (IEP). TASR správu prevzala z agentúry APA a stránky IEP.

V prvej trojke najmierovejších krajín sveta sú Island, Írsko a Rakúsko. Do prvej desiatky sa dostali ešte Nový Zéland, Singapur, Švajčiarsko, Portugalsko, Dánsko, Slovinsko a Malajzia.

Slovensko je v aktuálnom zozname na 27. priečke, Česká republika na 12. mieste.

Na poslednom 163. mieste skončil Jemen, ktorý vystriedal Afganistan ako najmenej mierovú krajinu. Ukrajine patrí 159. priečka, Rusku 157.

K najväčšiemu regionálnemu zhoršeniu došlo v Severnej Amerike, kde vzrástla násilná kriminalita a strach z násilia. Najmenej mierovým regiónom však zostáva Blízky východ a severná Afrika (MENA), kde sa nachádzajú štyri z desiatich najmenej mierových krajín sveta. Izrael sa v dôsledku vojny v Pásme Gazy prepadol na 155. miesto, čo je historické minimum, Palestína klesla na 145. miesto.

Za zhoršenie stavu sú podľa autorov správy zodpovedné najmä konflikty v Pásme Gazy a na Ukrajine. V predchádzajúcom roku bolo v dôsledku ozbrojených konfliktov zaznamenaných 162.000 úmrtí.

Situácia sa minulý rok zhoršila v 97 krajinách, čo je najviac od zavedenia indexu v roku 2008. K zlepšeniu došlo v 65 štátoch.

Výdavky na opatrenia na udržanie mieru boli zanedbateľné. Dosiahli 49,6 miliardy dolárov, čo predstavuje 0,6 percenta celkových vojenských výdavkov vo svete. Index zahŕňa aj nový vojenský ratingový systém, ktorý ukazuje, že vojenské kapacity USA sú až trikrát väčšie ako čínske.

Správa tiež ukazuje zmenu povahy konfliktov. Ešte v 70. rokoch 20. storočia sa 49 percent konfliktov skončilo rozhodujúcim víťazstvom jednej z dvoch strán. V roku 2010 to tak bolo len v deviatich percentách konfliktov. Podiel konfliktov, ktoré boli ukončené mierovými dohodami, klesol z 23 percent na štyri percentá.

Globálny index mieru skúma tri hlavné témy: úroveň bezpečnosti v spoločnosti, rozsah domácich a medzinárodných konfliktov a mieru militarizácie. Militarizácia vlani stúpla v 108 krajinách.

Zakladateľ IEP Steve Killelea konštatoval, že situácia sa zhoršila v deviatich z posledných desiatich rokov. Upozornil, že narastajúce násilie ohrozuje najmä ekonomiku. Vlády preto "musia urýchlene zintenzívniť svoje úsilie na vyriešenie mnohých menších konfliktov skôr, ako prerastú do väčších kríz".

Kamenický: Oslobodenie živnostníkov by stálo 200 miliónov

Podčiarkol, že daň z finančných transakcií prispieva ku konsolidácii, a to sumou 700 miliónov eur.

- Vládna koalícia zvažuje podľa opozičných poslancov zníženie rodinných prídavkov zo 60 na 30 eur.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) očakáva, že v priebehu tohto mesiaca sa rozhodne o finálnej lokalite novej národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii. Podotkol, že sú vo finálnej fáze.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte pricestoval v utorok na vopred neohlásenú návštevu ukrajinského mesta Odesa, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Súdna rada SR zvolila na svojom utorkovom zasadnutí za nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR predsedu jeho trestnoprávneho kolégiá Františka Moznera.

- Ukrajinská vláda v utorok schválila návrh na odvolanie Volodymyra Arťucha z funkcie gubernátora Sumskej oblasti, ktorú zastával od apríla 2023.

- Prezident SR Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve. V rámci nej samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb (DPFO) v celkovej sume 150 miliónov eur.

- Polícia v priebehu minulého týždňa zaznamenala po celom Slovensku 4514 vodičov, ktorí prekročili maximálnu dovolenú rýchlosť. Realizovala akciu s názvom Speed.

- Zo siedmeho poschodia obytného domu na bratislavskej Stavbárskej ulici vypadol v utorok poobede sedemročný chlapec. Zraneniam na mieste podľahol.

- Rozpočet Fondu na podporu športu (FnPŠ) sa zvýši zo súčasných 20 na 60 miliónov eur ročne. Rozšíri sa aj predmet jeho činnosti či počet členov dozornej rady.

- Transakčná daň spôsobuje v zdravotníctve vážne komplikácie. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) odcestuje v stredu (16. 4.) na oficiálnu návštevu Chorvátska. Stretne sa s predsedom vlády Chorvátska Andrejom Plenkovičom, prezidentom Zoranom Milanovičom či s predsedom parlamentu Gordanom Jandrokovičom.

- Vo veku 83 rokov zomrel v pondelok (14. 4.) významný vedec, pedagóg, archeológ, historik a organizátor vedy Alexander Ruttkay. Informoval o tom Archeologický ústav (AÚ) Slovenskej akadémie vied.

- Zamestnanci nebudú mať možnosť požiadať o štvordňový pracovný týždeň pri odpracovaní rovnakého množstva hodín ako pri päťdňovom pracovnom týždni.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli uznesenie k tretiemu výročiu vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine z dielne opozičného PS.

- Vláda plánuje v treťom balíku konsolidačných opatrení siahnuť na prídavky na deti. Upozornili na to opoziční poslanci Veronika Remišová a Július Jakab (obaja Slovensko, KÚ, Za ľudí). Podľa nich Ministerstvo financií zvažuje zníženie prídavku zo 60 na 30 eur.

- Nadbytok regulácií v EÚ a ťažkopádnosť jej reakcií dnes neohrozujú len hospodársky rast členských krajín, ale aj bezpečnosť Európy.

- Minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nezávislý) žiada Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR o výnimku na odlov 100 kusov medveďa hnedého v oblasti Poľany a Podpoľania.

- Čína v utorok odmietla manipuláciu a rozruch okolo dvoch svojich občanov zajatých na Ukrajine po tom, čo prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Moskvu, že zatiahla Peking do vojny.

- Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) zásadne odmieta schválenie zákona o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.