Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia Zahraničie

Od stretnutia dvoch diktátorov Hitlera a Mussoliniho uplynie 90 rokov

Na nedatovanej snímke Adolf Hitler v bavorskom kroji. Foto: TASR/DPA

Osobne sa zišli sedemnásťkrát - od ich prvého stretnutia, ktoré sa konalo v Benátkach, uplynie v piatok 14. júna 90 rokov.

Benátky/Berlín/Rím/Bratislava 13. júna (TASR) - Jeden založil fašizmus, druhý sa ním nechal inšpirovať. Avšak obaja, tak Mussolini, ako aj Hitler, priniesli svetu obrovskú skazu a nepredstaviteľné utrpenie. Osobne sa zišli sedemnásťkrát - od ich prvého stretnutia, ktoré sa konalo v Benátkach, uplynie v piatok 14. júna 90 rokov.

Prakticky vzápätí potom, ako sa vodca talianskych fašistov Benito Mussolini, prezývaný "Duce", stal 30. októbra 1922 ministerským predsedom pretavil svoju vládu do diktatúry. O jedenásť rokov neskôr sa podobná situácia opakovala v Nemecku. Ríšsky prezident Paul von Hindenburg vymenoval 30. januára 1933 za ríšskeho kancelára Adolfa Hitlera, ktorý prakticky vzápätí získal v krajine neobmedzenú moc.

Od "Pochodu na Rím" v októbri 1922 sa stal Mussolini pre Hitlera politickým idolom a vzorom. Nacistický vodca veril, že v talianskom fašizme našiel ideálneho partnera pre svoje zahranično-politické dobyvačné ambície. Na nacistického vodcu zapôsobili aj Mussoliniho gigantické vojenské prehliadky a pompézne prejavy, ktoré masy Talianov nadšene počúvali. Po nástupe Hitlera k moci sa však karta postupne obrátila a "Duce" sa stále viac dostával do tieňa nemeckého diktátora.

V júni 1934, teda viac ako rok po tom, čo sa v Nemecku dostali k moci národní socialisti, sa Hitlerovi splnilo želanie - stretnúť sa s Mussolinim. Lietadlo s nacistickým vodcom na palube vzlietlo z Mníchova 14. júna 1934 predpoludním. Z letiska sa spoločne vybrali na motorovom člne po kanále Grande (Canal Grande), ktorý je hlavnou dopravnou tepnou Benátok, k hotelu. V tento deň sa uskutočnilo na Námestí svätého Marka (Piazza San Marko) aj masové zhromaždenie obidvoch diktátorov za účasti viac ako 70.000 ľudí.

Samotné stretnutie sa konalo v "kráľovnej benátskych víl" vo vile Pisani v mestečku Stra, ležiacom približne 40 kilometrov od Benátok. Dva a polhodinový rozhovor prebehol bez tlmočníka, keďže Mussolini hovoril perfektne po nemecky. Na druhý deň, 15. júna, pokračovali v ďalšom, hodinu a pol trvajúcom rozhovore. Hitler odletel z Benátok do Nemecka na tretí deň ráno 16. júna.

Bola to prvá Hitlerova cesta do zahraničia a nemecký kancelár sa cítil v prítomnosti suverénneho a triumfálne sa chovajúceho "Duceho", ktorý bol v tom čase na vrchole svojej moci, neisto a nesvoj.

Po rokovaniach vydali len strohé komuniké, v ktorom sa hovorilo, že Hitler posúdil s Mussolinim politickú situáciu, počas čoho panovala široká zhoda. Žiadne pevné dohody vopred neplánovali, pričom ale poukázali na dôležitosť ďalších osobných kontaktov. Tie si vyžadoval aj ich odlišný postoj v otázke Rakúska.

Hitler požadoval, aby sa Rakúsko stalo súčasťou Nemecka, zatiaľ čo Mussolini trval na jeho suverenite a dokonca na medzinárodnej scéne sa Taliansko zaviazalo zaručiť Rakúsku nezávislosť. Tento postoj ale Mussolini o necelé dva roky zmenil a v januári 1936 nemeckému veľvyslancovi v Ríme Ulrichovi von Hassellovi povedal, že nemá ďalšie námietky proti tomu, aby Nemecko anektovalo Rakúsko, čo sa v marci 1938 aj stalo.

Napriek podobnému nacionalistickému a imperiálnemu pohľadu na svet charakterizovali nemecko-talianske vzťahy po prevzatí moci nacistami v Nemecku rozpory. Hitler aj Mussolini vnímali podobnosti, ale aj rozdiely svojich ambícií.

Historik Christian Goeschel poukázal v knihe "Mussolini a Hitler. Vytváranie fašistickej aliancie" (2018) na to, že spojenectvo Hitlera s Mussolinim malo predovšetkým taktické dôvody, pričom diktátori si napriek vzájomnému obdivu nedôverovali a keď sa objavili spolu snažili sa zdôrazňovať vlastnú osobnosť.



Zdroj:

https://www.mdr.de/geschichte/ns-zeit/politik-gesellschaft/hitler-mussolini-diktator-obersalzberg-empfang-100.html

https://www.ifz-muenchen.de/heftarchiv/2011_2_2_bauer.pdf

https://www.dhm.de/lemo/kapitel/ns-regime/aussenpolitik/die-deutsch-italienischen-beziehungen.html

https://www.dhm.de/lemo/jahreschronik/1934

Plénum ukončilo rokovanie návrhom uznesenia k protirómskemu rasizmu

Návrh reaguje na uznesenie NR SR k pracovnej definícii protirómskeho rasizmu.

- Americký prezident Donald Trump dôrazne odmietol akúkoľvek zodpovednosť za rusko-ukrajinský konflikt a označil ho za vojnu svojho predchodcu v Bielom dome, demokrata Joea Bidena.

- Mesto Sumy na východe Ukrajiny v pondelok opäť čelilo ruskému útoku. Spravodajský web Suspiľne informoval, že v meste bolo počuť výbuch.

- Juh amerického štátu Kalifornia zasiahlo plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,2. S odvolaním sa na americký geologický inštitút (USGS) o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Krátky suborbitálny let spoločnosti Blue Origin do vesmíru absolvovala šesťčlenná čisto ženská posádka zahŕňajúca americkú speváčku Katy Perry či snúbenicu miliardára Jeffa Bezosa.

- Vo veku 88 rokov zomrela najvyššie postavená žena v hierarchii izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mosad Aliza Magenová.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- EÚ pozastavila uplatňovanie odvetných dovozných ciel na americké tovary do 14. júla. Oznámenie bolo zverejnené v úradnom vestníku po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila, že Brusel odložil odvetné clá na americké produkty o 90 dní.

- Súd v Istanbule nevyhovel odvolaniu a rozhodol, že istanbulský primátor Ekrem Imamoglu zostane vo väzbe až do súdneho pojednávania v kauze korupcie.

- V Prahe zrejme skončia zdieľané elektrokolobežky. Hlavné mesto nepočíta s tým, že by v rámci nového systému zdieľaných dopravných prostriedkov povolilo ich parkovanie.

- Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva postupný pokles cien ropy počas tohto aj budúceho roka, pričom priemerná cena Brentu by v roku 2026 mala klesnúť pod 60 USD za barel (159 litrov).

- Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní.

- Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov.

- Vodiči nákladných áut sa podľa českej polície opakovane pokúšajú prejsť hraničný priechod Bílá-Bumbálka – Makov, hoci tam od minulého týždňa platí zákaz prevozu veterinárne kontrolovaného tovaru.

- Po prudkých otrasoch počas minulého týždňa otvorili americké akciové trhy obchodovanie rastom, k čomu prispeli najmä technologické akcie.

- Muža, ktorý v noci na nedeľu v meste v Harrisburg podpálil rezidenciu guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha Shapira, obvinili z pokusu o vraždu a ďalších siedmich trestných činov vrátane terorizmu voči vláde.

- V areáli košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v nedeľu (13. 4.) popoludní našli 57-ročného muža bez známok života so strelným poranením.

- Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.