Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

Od tragického Čierneho januára v Azerbajdžane uplynulo 35 rokov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Podľa oficiálnej verzie Moskva spustila operáciu z obáv, že v Azerbajdžane dôjde k štátnemu prevratu, ako aj vzhľadom na nevraživosť medzi Arménmi a Azerbajdžancami.

Baku 20. januára (TASR) - Do dejín Azerbajdžanu sa tragické udalosti 20. januára 1990 zapísali ako Čierny január. Pred 35 rokmi, v noci z 19. na 20. januára 1990, vstúpila do hlavného mesta Azerbajdžanu Baku, ako aj ďalších miest krajiny, 26-tisícová sovietska armáda. Dôsledky tejto operácie s krycím menom Úder boli tragické - o život pri nej prišlo 150 ľudí a ďalších 744 bolo zranených. Prvýkrát v histórii Sovietskeho zväzu sa stalo, že sovietska armáda zaútočila v čase mieru na sovietske mesto.

Podľa oficiálnej verzie Moskva spustila operáciu z obáv, že v Azerbajdžane dôjde k štátnemu prevratu, ako aj vzhľadom na nevraživosť medzi Arménmi a Azerbajdžancami. Udalosti nasledovali po napätí v Náhornom Karabachu, kde sa arménska komunita snažila odtrhnúť od Azerbajdžanskej sovietskej socialistickej republiky a o prechod tohto územia pod správu Arménska. Pri protiarménskych nepokojoch v Baku bolo v prvých dňoch januára 1990 zabitých viacero Arménov. Kremeľ chcel súčasne touto vojenskou operáciou zabrániť rozpadu Sovietskeho zväzu. Mocenský zásah však len posilnil v Azerbajdžane hnutie za nezávislosť, ktorú táto zakaukazská republika vyhlásila koncom nasledujúceho roka.

Podľa vtedajšieho sovietskeho ministra obrany Dmitrija Jazova použitie sily v Baku malo zabrániť prevzatiu moci v Azerbajdžane zo strany nekomunistickej opozície. Po zásahu sovietskych vojsk sa však komunistická strana v Azerbajdžane úplne zdiskreditovala. Prvý a posledný sovietsky prezident Michail Gorbačov neskôr priznal, že rozhodnutie o tejto operácii bolo jednou z najväčších chýb v jeho politickej kariére. Historici sa zhodujú na tom, že práve 20. januára 1990 Moskva stratila Azerbajdžan.

V deň pohrebu obetí tejto tragédie, 22. januára, vyšli do ulíc Baku státisíce ľudí. Odvtedy je červený karafiát symbolom krvavých udalostí z 20. januára 1990. Tento deň sa stal v Azerbajdžane zároveň symbolom boja za slobodu a nezávislosť. Obete "Čierneho januára" sú pochované v Aleji mučeníkov, kde je vybudovaný Pamätník večného ohňa.





Zdroje:

https://www.bbc.com/russian/features-51151021

https://www.commonspace.eu/azerbaijan-commemorates-black-january-20-january-1990-twenty-six-thousand-soviet-troops-entered

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.