Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Zahraničie

Od zmien území v Strednej Ázii,ktoré urobila Moskva uplynulo 100 rokov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Na základe uznesenia vzniklo na území Strednej Ázie šesť nových národno-štátnych útvarov.

Moskva/Bratislava 27. októbra (TASR) - Národnostno-územné členenie Strednej Ázie v Sovietskom zväze výrazne zmenilo nielen geografickú, ale aj politickú mapu tohto regiónu rozprestierajúceho sa od Kaspického mora až po horstvá Pamíru. Niektorí historici hovoria dokonca v tejto súvislosti o ´sovietskom experimente´. Od schválenia príslušného zákona uplynie v nedeľu 27. októbra 100 rokov.

Proces členenia v rámci Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) na administratívno-územné celky (zväzové republiky, autonómne oblasti a okruhy) sa začal prakticky hneď po víťazstve boľševikov vo Veľkej októbrovej socialistickej revolúcii (VOSR) a po páde Ruského impéria v roku 1917.

Sovietsky zväz vznikol 30. decembra 1922 - jeho zakladajúcimi zväzovými republikami sa stali Ruská sovietska federatívna socialistická republika (RSFSR), Ukrajinská sovietska socialistická republika, Bieloruská sovietska socialistická republika a Zakaukazská sovietska socialistická federatívna republika.

Na území sovietskej Strednej Ázie sa pred zmenou jej usporiadania rozprestierali štyri veľké administratívno-územné mnohonárodnostné celky: Turkestanská autonómna sovietska socialistická republika, Kirgizská autonómna sovietska socialistická republika, Bucharská ľudová sovietska republika a Chórezmská socialistická sovietska republika.

Uznesenie "O národnostnom vymedzení republík Strednej Ázie" prijalo politbyro Ústredného výboru komunistickej strany 12. júna 1924. O štyri mesiace neskôr, 27. októbra 1924, schválil Celoruský ústredný výkonný výbor Sovietskeho zväzu príslušný zákon, na základe ktorého došlo k národnostno-územnému členeniu Strednej Ázie, kde vzniklo šesť nových národno-štátnych útvarov.

Z územia Sovietskeho Ruska sa ako prvé vyčlenili a 27. októbra 1924 vznikli Uzbecká sovietska socialistická republika (SSR) a Turkménska SSR. Tadžická autonómna sovietska socialistická republika sa stala súčasťou Uzbeckej SSR, zväzovou republikou ZSSR sa stal Tadžikistan 5. decembra 1929. V rámci RSFSR vznikli Kirgizská autonómna oblasť a Kazašská autonómna sovietska republika a napokon v rámci Kazšskej autonómie sa vytvorila Kara-kalpatská autonómna oblasť.

Kazachstan bol v roku 1936 vyčlenený z RSFSR a 5. decembra 1936 sa stal samostatnou zväzovou republikou Sovietskeho zväzu. V rovnaký deň získalo status zväzovej republiky ZSSR aj Kirgizsko.

Po novom správnom rozdelení Strednej Ázie sa v roku 1924 naplno prejavila stalinská národnostná politika, ktorá prerozdelila a rozbila územia obývané tradičnými etnikami. Potvrdzujú to aj spomienky člena Ústredného výkonného výboru Sovietskeho zväzu Vjačeslava Molotova: "Vytvorenie stredoázijských republík a ich hraníc, to bola bezvýhradne Stalinova práca. Bol to neúprosný boj - vedúci predstavitelia Kazachov sa napríklad bili za Taškent. Chceli, aby sa stal ich hlavným mestom. Stalin si ich zavolal, posúdil vec, pozrel sa na hranice a povedal: ´Taškent - Uzbekom a Alma-Ata - Kazachom´."

V stredoázijských republikách tvorili počas existencie ZSSR politickú a hospodársku elitu Rusi. Moskva vnímala tieto oblasti viac-menej ako perifériu, pričom napríklad hornaté republiky Kirgizsko a Tadžikistan patrili k najchudobnejším.

V druhej polovici roku 1991, teda v čase vrcholiaceho rozpadu Sovietskeho zväzu (zanikol 26. decembra 1991) Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko a Uzbekistan vyhlásili postupne svoju nezávislosť od ZSSR a vznikli samostatné republiky.

Vo veku 88 rokov zomrel pápež František

Správu aktualizujeme.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v nedeľu pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade. Bohoslužba je dôležitým termínom v kalendári monarchu ako hlavy anglikánskej cirkvi, informoval Reuters.

- Ruský prezident Vladimir Putin a starosta Moskvy Sergej Sobjanin sa pripojili k ostatným veriacim na veľkonočnej bohoslužbe. Viedol ju najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi a podporovateľ Putina patriarcha Kirill, píše TASR podľa správy agentúry Reuters.

- Británia v nedeľu oznámila, že jej stíhačky tento týždeň vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali nad Baltským morom blízko vzdušného priestoru Severoatlantickej aliancie (NATO). Incidenty sa odohrali v utorok a vo štvrtok.

- Skupina na podporu islamu a moslimov (GSIM/JNIM), ktorá je odnožou teroristickej siete al-Káida oznámila, že zabila 70 vojakov pri raziách na dvoch vojenských stanovištiach na severe Beninu.

- Jednu obeť a jedného zraneného si vyžiadal nedeľný izraelský útok na juhu Libanonu, uviedlo libanonské ministerstvo zdravotníctva. Izrael útok podnikol aj napriek prímeriu, ktoré vládne medzi ním a libanonským militantným hnutím Hizballáh.

- Polícia v reakcii na vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR k prípadu obvineného Daniela B. deklaruje, že si plní úlohy, ktoré jej určujú zákony, ústava a medzinárodné zmluvy. Podotýka však, že sa nevyjadruje ku komunikácii iných štátnych orgánov.