Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

Od zmien území v Strednej Ázii,ktoré urobila Moskva uplynulo 100 rokov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Na základe uznesenia vzniklo na území Strednej Ázie šesť nových národno-štátnych útvarov.

Moskva/Bratislava 27. októbra (TASR) - Národnostno-územné členenie Strednej Ázie v Sovietskom zväze výrazne zmenilo nielen geografickú, ale aj politickú mapu tohto regiónu rozprestierajúceho sa od Kaspického mora až po horstvá Pamíru. Niektorí historici hovoria dokonca v tejto súvislosti o ´sovietskom experimente´. Od schválenia príslušného zákona uplynie v nedeľu 27. októbra 100 rokov.

Proces členenia v rámci Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) na administratívno-územné celky (zväzové republiky, autonómne oblasti a okruhy) sa začal prakticky hneď po víťazstve boľševikov vo Veľkej októbrovej socialistickej revolúcii (VOSR) a po páde Ruského impéria v roku 1917.

Sovietsky zväz vznikol 30. decembra 1922 - jeho zakladajúcimi zväzovými republikami sa stali Ruská sovietska federatívna socialistická republika (RSFSR), Ukrajinská sovietska socialistická republika, Bieloruská sovietska socialistická republika a Zakaukazská sovietska socialistická federatívna republika.

Na území sovietskej Strednej Ázie sa pred zmenou jej usporiadania rozprestierali štyri veľké administratívno-územné mnohonárodnostné celky: Turkestanská autonómna sovietska socialistická republika, Kirgizská autonómna sovietska socialistická republika, Bucharská ľudová sovietska republika a Chórezmská socialistická sovietska republika.

Uznesenie "O národnostnom vymedzení republík Strednej Ázie" prijalo politbyro Ústredného výboru komunistickej strany 12. júna 1924. O štyri mesiace neskôr, 27. októbra 1924, schválil Celoruský ústredný výkonný výbor Sovietskeho zväzu príslušný zákon, na základe ktorého došlo k národnostno-územnému členeniu Strednej Ázie, kde vzniklo šesť nových národno-štátnych útvarov.

Z územia Sovietskeho Ruska sa ako prvé vyčlenili a 27. októbra 1924 vznikli Uzbecká sovietska socialistická republika (SSR) a Turkménska SSR. Tadžická autonómna sovietska socialistická republika sa stala súčasťou Uzbeckej SSR, zväzovou republikou ZSSR sa stal Tadžikistan 5. decembra 1929. V rámci RSFSR vznikli Kirgizská autonómna oblasť a Kazašská autonómna sovietska republika a napokon v rámci Kazšskej autonómie sa vytvorila Kara-kalpatská autonómna oblasť.

Kazachstan bol v roku 1936 vyčlenený z RSFSR a 5. decembra 1936 sa stal samostatnou zväzovou republikou Sovietskeho zväzu. V rovnaký deň získalo status zväzovej republiky ZSSR aj Kirgizsko.

Po novom správnom rozdelení Strednej Ázie sa v roku 1924 naplno prejavila stalinská národnostná politika, ktorá prerozdelila a rozbila územia obývané tradičnými etnikami. Potvrdzujú to aj spomienky člena Ústredného výkonného výboru Sovietskeho zväzu Vjačeslava Molotova: "Vytvorenie stredoázijských republík a ich hraníc, to bola bezvýhradne Stalinova práca. Bol to neúprosný boj - vedúci predstavitelia Kazachov sa napríklad bili za Taškent. Chceli, aby sa stal ich hlavným mestom. Stalin si ich zavolal, posúdil vec, pozrel sa na hranice a povedal: ´Taškent - Uzbekom a Alma-Ata - Kazachom´."

V stredoázijských republikách tvorili počas existencie ZSSR politickú a hospodársku elitu Rusi. Moskva vnímala tieto oblasti viac-menej ako perifériu, pričom napríklad hornaté republiky Kirgizsko a Tadžikistan patrili k najchudobnejším.

V druhej polovici roku 1991, teda v čase vrcholiaceho rozpadu Sovietskeho zväzu (zanikol 26. decembra 1991) Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko a Uzbekistan vyhlásili postupne svoju nezávislosť od ZSSR a vznikli samostatné republiky.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.