< sekcia Zahraničie

Odborári odovzdali list s požiadavkami adresovaný premiérovi Orbánovi

Na snímke protivládna demonštrácia v centre Budapešti v Maďarsku 16. decembra 2018. Foto: TASR/AP

Odborári v liste upozorňujú, že medzi nimi a kabinetom neexistuje vecná konzultácia.

Budapešť 8. januára (TASR) - Maďarskí odborári odovzdali v utorok v Budapešti list adresovaný predsedovi vlády Viktorovi Orbánovi, v ktorom celoštátny výbor pre prípravu štrajku a organizovanie demonštrácie (OSZDB) sformuloval požiadavky v štyroch bodoch. Informoval o tom spravodajský server Privatbankar.hu.

Odborári v liste upozorňujú, že medzi nimi a kabinetom neexistuje vecná konzultácia. Vláda po zrušení Celoštátnej rady pre vyjednávanie vníma rokovania so sociálnymi partnermi už len ako konzultáciu či fórum na odovzdanie informácií, a nie ako vyjednávanie, čo odborári považujú za nedostatočné. Upozorňujú, že takýto proces je v rozpore s európskymi normami.

Odborári v dokumente podpísanom predsedom Maďarského zväzu odborárov (MASZSZ) Lászlóom Kordásom, predsedom Fóra spolupráce odborárskych organizácií (SZEF) Andrásom Földiákom a predsedom Odborárskeho bloku inteligencie (ÉSZT) Lászlóom Kutim požadujú:

- prehodnotenie zákonníka práce a odvolanie jej novely týkajúcej sa rozšírenia ročného rámca nadčasov;

- zmenu regulácie práva na štrajk a obnovenie vecného sociálneho dialógu, ktorý by odrážal záujmy pracujúcich;

- úpravu miezd, minimálnej mzdy, znovuzavedenie mimomzdových prostriedkov, úpravu miezd vo verejnej sfére a zavedenie minimálnej mzdy pre absolventov vysokých škôl;

- vypracovanie pružného systému odchodu pracovníkov do dôchodku a ďalšie úpravy dôchodkového systému.

Odborári tiež v liste vyzvali vládu, aby v zmysle zákona o štrajku kabinet do piatich dní určil účastníka procesu vyjednávania.

Na sobotňajšom (5.1.) protivládnom protestnom zhromaždení v Budapešti pred vyše 5000 protestujúcimi na Kossuthovom námestí Kordás vyhlásil, že ak odborárom vláda nevyhovie, potom zorganizujú celoštátny výstražný štrajk.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)