Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Zahraničie

Odborníci: Nový Rámcový dohovor o AI je nastavený správne

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Dohovor o AI ďalej po štátoch požaduje, aby vo svojich vnútroštátnych právnych poriadkoch zakotvili mechanizmy ochrany.

Bratislava/Praha 11. septembra (TASR) - Nový Rámcový dohovor Rady Európy o umelej inteligencii a ľudských právach, demokracii a právnom štáte (Dohovor o AI) je nastavený správne a bude prínosom. Existujú však riziká z krajín, ktoré nie sú jeho súčasťou, zhodli sa v rozhovoroch pre TASR Matúš Mesarčík z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií a Univerzity Komenského v Bratislave a Alžběta Solarczyk Krausová, vedúca Centra pre výskum inovácií a kyberpráva na Ústave štátu a práva Akadémie vied ČR.

Dohovor o AI podľa respondentov kladie veľký dôraz na ochranu ľudských práv, demokracie a právneho štátu. Právne úpravy zmluvných strán musia byť preto koncipované tak, aby požiadavky na systémy AI rešpektovali ľudskú dôstojnosť a individuálnu autonómiu, transparentnosť, ochranu súkromia, rovnosť či boli dôveryhodné a bezpečné, vysvetľuje Mesarčík. Prvá právne záväzná celosvetová dohoda o AI podľa neho dbá aj na potrebu implementácie opatrení, ktoré dokážu obmedziť šírenie dezinformácií prostredníctvom umelej inteligencie.

Mesarčík si myslí, že jedným z prínosov dohovoru je aj vyžadovanie posúdenia rizík pred nasadením nového systému AI, čím by sa podľa neho malo predchádzať nežiaducim vplyvom na základné ľudské práva, demokraciu a právny štát po jeho nasadení. "Čo je výborné, Dohovor o AI vyžaduje od členských štátov aktivity smerujúce aj k zvyšovaniu digitálnych zručností a gramotnosti v kontexte AI. Je to základný predpoklad pre využívanie umelej inteligencie odbornou či laickou verejnosťou," spresňuje výskumník z Kempelenovho inštitútu.

Dohovor je podľa Solarczyk Krausovej plne v súlade s Aktom EÚ o AI a jeho prijatím si členské štáty Únie do veľkej miery plnia svoje povinnosti vyplývajúce z tohto dohovoru. Respondenti však dodávajú, že každý štát si môže stanoviť dodatočné pravidlá, ktoré ochranu stanovených práv posilnia. Oceňujú aj to, že princípy sú stanovené všeobecne a konkrétne detaily sú ponechané na zmluvné strany.

Dohovor o AI ďalej po štátoch požaduje, aby vo svojich vnútroštátnych právnych poriadkoch zakotvili mechanizmy ochrany. "Sem patrí aj možnosť podať sťažnosť. To bude pre štáty znamenať povinnosť upraviť najmä procesné predpisy a nastaviť nové kompetencie pri verejných orgánoch," povedala Solarczyk Krausová.

Mesarčík poukazuje na fakt, že v prípade dohovoru ide o veľkú zhodu množstva rôznorodých krajín po celom svete. K zmluve vypracovanej Radou Európy v spolupráci s viac ako 50 krajinami sa pripojili členské štáty EÚ, Spojené kráľovstvo, USA, Izrael, Kanada či Austrália. "Úplný medzinárodný konsenzus by bol ideálny, avšak politicky momentálne nedosiahnuteľný," dodal pre TASR.

Krajiny, ktoré sa k dohovoru nepridali, nemusia dodržiavať rovnaké štandardy, čo môže podľa Mesarčíka viesť k nerovnováhe na trhu a k riziku, že sa z týchto krajín budú šíriť negatívne praktiky. Podľa oboch respondentov pri týchto krajinách hrozí vývoj a nasadzovanie nebezpečných AI systémov používaných napríklad na kybernetické útoky.

"Na druhej strane sa tento medzinárodný dohovor nevzťahuje na otázky národnej bezpečnosti, takže štátom neberie možnosť účinne sa brániť alebo rozvíjať vlastné špecializované systémy v tejto oblasti," spresnila vedúca Centra pre výskum inovácií a kyberpráva.

Dohovor sa podľa nej vo všeobecnosti nebude dať vymáhať na súde. Jeho dodržiavanie je skôr záležitosťou diplomacie. V samotnom dohovore sú stanovené mechanizmy monitorovania a predpokladajú sa pravidelné konzultácie medzi zmluvnými stranami o jeho vykonávaní. V prípade, že niektorá zmluvná strana dohovor nevykonáva, ostatné štáty môžu situáciu riešiť najmä prostredníctvom politického a verejného tlaku. "V krajnom prípade môže Rada Európy uplatniť proti svojim členom sankcie vrátane pozastavenie členstva," zakončila pre TASR Alžběta Solarczyk Krausová.

SHMÚ: Ochladenie prinesie mráz, sneženie i silný vietor

Výstrahu pred mrazom, ktorý môže poškodiť vegetáciu, vydali meteorológovia pre juhozápad a južnú polovicu územia SR na nedeľňajšie skoré ráno i na noc z nedele na pondelok (7. 4.).

- Amerických basketbalistov Carmela Anthonyho a Dwighta Howarda v tomto roku uvedú do Siene slávy.

- Historické centrum Banskej Štiavnice ožije počas dvoch aprílových víkendov remeslami. V dňoch 11. až 13. apríla a 19. až 20. apríla sa uskutoční na Námestí sv. Trojice Veľkonočný remeselný jarmok.

- Velitelia obranných štábov Francúzska a Spojeného kráľovstva navštívili Kyjev s cieľom rokovať ohľadom podpory ich krajín pre Ukrajinu v jej boji proti Rusku či ohľadom nasadenia mierových síl v krajine.

- Viac ako polovica detí do šiestich rokov užíva každý rok antibiotiká, v porovnaní s minulým rokom však spotreba antibiotík u detí klesla.

- Florbalistky MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto zdolali v treťom finálovom zápase ženskej extraligy Spišskú Novú Ves 6:5 po predĺžení.

- Hokejisti Lotyšska vyhrali v prípravnom zápase na ľade Rakúska 4:1. Dva góly hostí strelil Anri Ravinskis.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu by mal v pondelok navštíviť Biely dom, aby s americkým prezidentom Donaldom Trumpom prediskutoval nedávno oznámené clá, uviedli predstaviteľa oboch krajín.

- Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda remizovali v zápase 4. kola Niké ligy skupiny o titul s FK Železiarne Podbrezová 1:1.

- Futbalisti Realu Madrid prehrali v 30. kole španielskej La Ligy doma s Valenciou 1:2. Výrazne si tak skomplikovali situáciu v boji o titul.

- Slovenský cyklista Lukáš Kubiš obsadil jedenáste miesto na 50. ročníku pretekov Volta NXT Classic v Holandsku.

- Približne 350 metrov feratových trás určených pre začiatočníkov, ale aj skúsených lezcov ponúka nový feratový areál Sokolie skaly vo Zvolene.

- Slovenské futbalistky do 19 rokov prehrali v zápase 2. fázy kvalifikácie ME v 4. skupine s domácimi Taliankami vysoko 1:6.

- Odporcovia amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardára Elona Muska uskutočnia naprieč Spojenými štátmi protesty s názvom Hands Off! (Ruky preč!) proti krokom Trumpovej administratívy.

- Spoločnosť SpaceX poradcu amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardára Elona Muska získala od vlády kontrakt v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.

- Taliansky tenista Jannik Sinner sa vráti na kurty na turnaji Masters 1000 v Ríme. Líder svetového rebríčka ATP si odpykáva trojmesačný dištanc za doping, ktorý mu vyprší 4. mája.

- Viac ako 30.000 migrantov sa na malých člnoch dostalo cez Lamanšský prieliv do Spojeného kráľovstva od nástupu britského premiéra Keira Starmera do funkcie, vyplýva z najnovších vládnych údajov.

- Niekdajší nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel v rozhovore pre brémske noviny Weser-Kurier navrhol ponúknuť Kanade možnosť čiastočného členstva v Európskej únii (EÚ).

- Strana SaS do budúcnosti odmietla povolebnú spoluprácu s Hlasom-SD a Republikou. Rozhodli o tom delegáti 21. kongresu strany.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval veľvyslanectvo Spojených štátov v Kyjeve pre podľa neho neadekvátne vyjadrenie ohľadom piatkových útokov Ruska v meste Kryvyj Rih, pri ktorom zahynulo 18 ľudí.

- Slovenské športové lezkyne Martina Buršíková a Lea Slobodová uspeli v kvalifikácii Európskeho pohára v olympijskej disciplíne bouldering v Ríme, kde postúpili do nedeľňajšieho semifinále.