Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Zahraničie

Odborníci: Nový Rámcový dohovor o AI je nastavený správne

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Dohovor o AI ďalej po štátoch požaduje, aby vo svojich vnútroštátnych právnych poriadkoch zakotvili mechanizmy ochrany.

Bratislava/Praha 11. septembra (TASR) - Nový Rámcový dohovor Rady Európy o umelej inteligencii a ľudských právach, demokracii a právnom štáte (Dohovor o AI) je nastavený správne a bude prínosom. Existujú však riziká z krajín, ktoré nie sú jeho súčasťou, zhodli sa v rozhovoroch pre TASR Matúš Mesarčík z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií a Univerzity Komenského v Bratislave a Alžběta Solarczyk Krausová, vedúca Centra pre výskum inovácií a kyberpráva na Ústave štátu a práva Akadémie vied ČR.

Dohovor o AI podľa respondentov kladie veľký dôraz na ochranu ľudských práv, demokracie a právneho štátu. Právne úpravy zmluvných strán musia byť preto koncipované tak, aby požiadavky na systémy AI rešpektovali ľudskú dôstojnosť a individuálnu autonómiu, transparentnosť, ochranu súkromia, rovnosť či boli dôveryhodné a bezpečné, vysvetľuje Mesarčík. Prvá právne záväzná celosvetová dohoda o AI podľa neho dbá aj na potrebu implementácie opatrení, ktoré dokážu obmedziť šírenie dezinformácií prostredníctvom umelej inteligencie.

Mesarčík si myslí, že jedným z prínosov dohovoru je aj vyžadovanie posúdenia rizík pred nasadením nového systému AI, čím by sa podľa neho malo predchádzať nežiaducim vplyvom na základné ľudské práva, demokraciu a právny štát po jeho nasadení. "Čo je výborné, Dohovor o AI vyžaduje od členských štátov aktivity smerujúce aj k zvyšovaniu digitálnych zručností a gramotnosti v kontexte AI. Je to základný predpoklad pre využívanie umelej inteligencie odbornou či laickou verejnosťou," spresňuje výskumník z Kempelenovho inštitútu.

Dohovor je podľa Solarczyk Krausovej plne v súlade s Aktom EÚ o AI a jeho prijatím si členské štáty Únie do veľkej miery plnia svoje povinnosti vyplývajúce z tohto dohovoru. Respondenti však dodávajú, že každý štát si môže stanoviť dodatočné pravidlá, ktoré ochranu stanovených práv posilnia. Oceňujú aj to, že princípy sú stanovené všeobecne a konkrétne detaily sú ponechané na zmluvné strany.

Dohovor o AI ďalej po štátoch požaduje, aby vo svojich vnútroštátnych právnych poriadkoch zakotvili mechanizmy ochrany. "Sem patrí aj možnosť podať sťažnosť. To bude pre štáty znamenať povinnosť upraviť najmä procesné predpisy a nastaviť nové kompetencie pri verejných orgánoch," povedala Solarczyk Krausová.

Mesarčík poukazuje na fakt, že v prípade dohovoru ide o veľkú zhodu množstva rôznorodých krajín po celom svete. K zmluve vypracovanej Radou Európy v spolupráci s viac ako 50 krajinami sa pripojili členské štáty EÚ, Spojené kráľovstvo, USA, Izrael, Kanada či Austrália. "Úplný medzinárodný konsenzus by bol ideálny, avšak politicky momentálne nedosiahnuteľný," dodal pre TASR.

Krajiny, ktoré sa k dohovoru nepridali, nemusia dodržiavať rovnaké štandardy, čo môže podľa Mesarčíka viesť k nerovnováhe na trhu a k riziku, že sa z týchto krajín budú šíriť negatívne praktiky. Podľa oboch respondentov pri týchto krajinách hrozí vývoj a nasadzovanie nebezpečných AI systémov používaných napríklad na kybernetické útoky.

"Na druhej strane sa tento medzinárodný dohovor nevzťahuje na otázky národnej bezpečnosti, takže štátom neberie možnosť účinne sa brániť alebo rozvíjať vlastné špecializované systémy v tejto oblasti," spresnila vedúca Centra pre výskum inovácií a kyberpráva.

Dohovor sa podľa nej vo všeobecnosti nebude dať vymáhať na súde. Jeho dodržiavanie je skôr záležitosťou diplomacie. V samotnom dohovore sú stanovené mechanizmy monitorovania a predpokladajú sa pravidelné konzultácie medzi zmluvnými stranami o jeho vykonávaní. V prípade, že niektorá zmluvná strana dohovor nevykonáva, ostatné štáty môžu situáciu riešiť najmä prostredníctvom politického a verejného tlaku. "V krajnom prípade môže Rada Európy uplatniť proti svojim členom sankcie vrátane pozastavenie členstva," zakončila pre TASR Alžběta Solarczyk Krausová.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.

- Rakúsko z dôvodu výskytu slintačky a krívačky na Slovensku prechodne zatvorí dva hraničné priechody so SR - Angern-March/Záhorská Ves a Schloss Hof/Devínska Nová Ves, informuje TASR podľa štvrtkovej správy agentúry APA.