Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

Odchádzajúci šéf NATO varuje USA a Európu pred izolacionizmom

Na archívnej snímke Jens Stoltenberg. Foto: TASR - Kancelária prezidenta SR

Jednou z najťažších kapitol za Stoltenbergovho pôsobenia bolo stiahnutie koalície pod vedením USA z Afganistanu, ktoré umožnilo Talibanu uchopiť moc.

Brusel 19. september (TASR) - Odchádzajúci generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo svojom štvrtkovom rozlúčkovom prejave varoval Spojené štáty a Európu pred "izolacionizmom", píše TASR podľa správy agentúry AFP.

"Počúvame hlasy na oboch stranách Atlantického oceánu, ktoré vyzývajú Ameriku a Európu, aby išli vlastnou cestou," povedal Stoltenberg, ktorý 1. októbra po desiatich rokoch skončí na čele Severoatlantickej aliancie. "Zamerať sa na krátkozraké štátne záujmy pred dlhodobou spoluprácou nám nebude na prospech. Izolacionizmus nikomu nezaistí bezpečie," zdôraznil.

Stoltenbergovo varovanie podľa AFP prichádza v čase, keď sa spojenci Washingtonu obávajú, že prípadné víťazstvo republikána Donalda Trumpa v novembrových amerických prezidentských voľbách by mohlo oslabiť záväzky tejto kľúčovej mocnosti vo vzťahu k NATO. Trump totiž v minulosti vyhlásil, že USA by mohli prestať chrániť členské štáty NATO, ktoré nevynakladajú dostatok finančných prostriedkov na obranu.

Stoltenberg má najvyšší post vo vojenskej aliancii odovzdať bývalému holandskému premiérovi Markovi Ruttemu. Počas Stoltenbergovho desaťročného pôsobenia sa výrazne zvýšili vojenské výdavky európskych členských štátov. Dialo sa tak pod tlakom Washingtonu aj v dôsledku vojny na Ukrajine. Podľa Stoltenberga to však vzhľadom na ruskú hrozbu nepostačuje a výdavky bude treba ďalej navyšovať.

Dvadsaťtri z 32 členských štátov NATO by malo tento rok dosiahnuť cieľ stanovený alianciou v roku 2014, ktorý zodpovedá výdavkom na obranu vo výške dvoch percent HDP.

"Dobrá správa je, že sme splnili sľub, ktorý sme dali pred desiatimi rokmi," povedal Stoltenberg. "Zlá správa je, že už to nestačí na to, aby sme boli v bezpečí," dodal.

Stoltenberg taktiež trvá na tom, že spojenci z NATO musia zabezpečiť, aby Kyjev mohol v prípadných rokovaniach s Ruskom vyjednávať "z pozície sily". "Akákoľvek budúca mierová dohoda sa musí opierať o silnú a trvalú vojenskú podporu. Nielen o kusy papiera," vyhlásil odchádzajúci šéf NATO.

Bývalý nórsky premiér taktiež pripustil, že štáty NATO "mohli urobiť viac", aby odstrašili útok Ruska na Ukrajinu, a to jej skorším vyzbrojením.

NATO prerušilo vzťahy s Ruskom po jeho invázii na Ukrajinu v roku 2022. Podľa Stoltenberga sa aliancia v istom okamihu bude musieť vrátiť k dialógu s Moskvou o otázkach, ako je kontrola zbraní - avšak vyjadrenia NATO sa musia opierať o silu. "Musíme hovoriť s našimi susedmi, nech je to akokoľvek náročné. Avšak dialóg funguje iba vtedy, keď sa opiera o silnú obranu," povedal Stoltenberg.

Stoltenberg takisto varoval, že s Ruskom alebo Čínou sa nesmie obchodovať na úkor bezpečnosti. "Sloboda je väčšia hodnota ako voľný obchod," vyhlásil.

Jednou z najťažších kapitol za Stoltenbergovho pôsobenia bolo stiahnutie koalície pod vedením USA z Afganistanu, ktoré umožnilo Talibanu uchopiť moc. "Vojenská sila má svoje limity," vyhlásil odchádzajúci šéf NATO. "Musíme byť úprimní v tom, čo dokážeme a čo nedokážeme dosiahnuť," dodal.

"Počas môjho pôsobenia vo funkcii generálneho tajomníka bol význam NATO spochybňovaný. Alianciu popisovali ako rozdelenú, zastaranú, v kóme," povedal Stoltenberg. "NATO je však v skutočnosti silné, jednotné a dôležitejšie ako kedykoľvek predtým," dodal.

V parlamente začali zlúčenú diskusiu k zmenám ústavy

Vláda chce do ústavy zakotviť dve pohlavia - muža a ženu.

- Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú kartu, ktorá by bohatým prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v Spojených štátoch bez časového obmedzenia.

- Poslanci začali dopoludnia rokovať o dvoch novelách Ústavy SR, jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH. O návrhoch sa rokuje spoločne v zlúčenej rozprave. Do diskusie sa písomne prihlásilo 18 poslancov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.

- Policajti z Komárna zadržali dvojicu, ktorá sa vlámala v Komárne do miestnej cukrárne. Z nej odcudzila notebook a fľašu šumivého vína, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.

- Navážanie zvierat usmrtených v dôsledku rozšírenia nákazy slintačky a krívačky do priestorov vojenského areálu pri Leviciach bolo ukončené. Potvrdil to primátor Levíc Ján Krtík.

- Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok pri nepriateľskom útoku bezpilotného lietadla v meste Sajdá na juhu Libanonu, informovali štátne médiá.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.